Nyja e Milotit, nisin punimet për ndërtim

Nyja e Milotit, nisin punimet për ndërtim


Kush ka marrë rrugën për Kukës apo Kosovë, e kupton që Rruga e Kombit nis në fakt në Milot. Deri aty një të çojnë rrugë të tjera dhe një nyje në Milot, në ndërtim e sipër prej vitesh.

Punimet në këtë nyje kanë filluar së fundi, pas finanicimit prej 1.6 mld lekë nga buxheti i shtetit.

Kjo është një pikë strategjike për trafikun, pasi lidh Rrugën e Kombit me aksin që shkon nga Tirana drejt Shkodrës.

Gjatë inspektimit të punimeve, ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri tha se prej muajit gusht nyja do të bëhet funksionale, duke synuar lehtësimin e trafikut të mjeteve gjatë sezonit turistik.

“Edhe gjatë kësaj vere, gjithë pushuesit do ta ndjejnë diferencën e madhe që do të ketë lehtësimi i trafikut pikërisht në këtë nyje. Kjo është një nga ato veprat e tjera të rëndësishme që ne jemi duke hapur. Këtu do të jetë edhe lidhja me autostradën nga Miloti deri në Balldren”, u shpreh Gjiknuri.

Afrim Qëndro, drejtuesi i Autortitetit Rrugor Shqiptar, bëri me dije se punimet pritet të përfundojnë tërësisht brenda 15 muajve.

“Jemi në nyjen e Milotit. Ka pak ditë që është lidhur kontrata për përfundimin e punimeve të ngelura dhe plotësimin me rrugë dytësore për gjithë nyjen e Milotit. Është një vepër që ka shumë vite që ka filluar, kishin ngelur punimet të pabëra. Kjo nyje nuk mund të futej në shfrytëzim nëse nuk bëhej ky projekt i ri dhe kjo garë e re. E kemi nisur punën dhe përfundimisht brenda 15 muajve kjo nyje do të përfundojë me të gjitha zgjidhjet e plota teknike”, tha Qëndro.

Krahas kësaj pike, investimet parashikojnë edhe rehabilitimin e 9 kilometrave rrugë në zonën përrreth.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0