Nuk është një mit, njerëzit mëngjarash janë më të mençur - Business Magazine Albania

Nuk është një mit, njerëzit mëngjarash janë më të mençur


Disa studime tregojnë se njerëzit mëngjarash vdesin të rinj, të tjerë thonë se ata kanë sjellje kriminale, e një pjesë mendon se njerëzit mëngjarash pinë shumë  alkol.

Edhe pse këto pohime janë të baza, sipas një miti të shumëpërfolur mund të themi se njerëzit mëngjarash janë më të zgjuar se ata që përdorin dorën e majtë, pa dashur të themi se mund të konsiderohen dhe gjeni.

IFL Science ka shqytuar disa studime matematikore për të vërtetuar këtë teori.

Ata shpjegojnë se funksioni përdorimit të kësaj dore është: Një manifestim i funksionit të trurit, ku njohja është shumë e zhvilluar.

Mesa duket, mëngjarashët e kanë më të zhvilluar anën e djathtë të trurit dhe gjithashtu ata kanë qeliza nervore më të mëdha.

Kjo do të thotë se ata kanë një lidhje më të madhe midis dy hemisferave, kështu që janë më të prirur për ta përpunojnë më shpejt informacionin.

nuk-eshte-nje-mit-njerezit-mengjarash-jane-te-mencur-businessmag

Ndërkohë që lidhja e ngushtë midis mëngjarashëve dhe matematikës është zbuluar kohë më parë, IFL Science vendosi të kryej disa eksperimente me 2,300 studentë të moshave të ndryshme.

Eksperimentet përmbanin nivele të ndryshme vështirësie në matematikë.

Testet treguan se njerëzit që përdorin dorën e majtë për çdo aktivitet arrini të përfunonin me sukses problemat më të vështira. Ndërsa njerëzit që përdonin dorën e djathtë, nuk kishin rezultate të larta në këtë eksperiment.

Pra në konkluzion, mund të themi se njerëzit mëngjarashë e zgjidhin matematikën me sy mbyllur.

Megjithatë, theksojmë se nuk duhet ti gjykojmë njerëzit vetëm nga një detaj sipërfaqësor, sepse sigurisht që shumë njerëz që përdorin dorën e djathtë që e kanë këtë aftësi.

Pra të dashur lexues, ka akoma shpresë për ne “jo-gjenit”, mos u dorëzoni.

/Independet

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0