Njihuni me “Liberland”/ Mikro-kombi ballkanik synon të bëhet shteti i parë që ndërtohet në metaverse - Business Magazine Albania

Njihuni me “Liberland”/ Mikro-kombi ballkanik synon të bëhet shteti i parë që ndërtohet në metaverse

Çfarë kanë të përbashkët një rrip toke i braktisur, një ish politikan çek dhe realiteti virtual (VR)? Përgjigja është mikro-shteti i vetëshpallur ballkanik i Liberland. E themeluar për herë të parë në 2015, ajo është e gatshme të çojë më tej ambiciet e saj të shtetësisë me zhvillimin e një metaverse krejtësisht të re.

Liberland do të jetë vendi i parë që do të ndërtohet dhe do të banohet në botën virtuale dhe i pari në pritje të realizimit të tij në jetën reale.

Për më tepër, firma arkitekturore me famë botërore, Zaha Hadid Architects, ka bashkëpunuar në një vizion për një qytet virtual që do të sigurojë një shtëpi për radhët e mëdha të qytetarëve të vendit.

Çfarë është Liberland?

Edhe pse nuk është një vend i njohur zyrtarisht, Liberland ka 7,000 banorë të miratuar me 700,000 aplikime të tjera për shtetësi në proces.

I ndodhur mes Serbisë dhe Kroacisë, territori prej 7 km2 – që është më i madh se qyteti i Vatikanit apo Monako – është tokë e diskutueshme dhe që nuk pretendohet nga asnjë vend.

Liberland ka rritur në mënyrë të qëndrueshme reputacionin e tij ndërkombëtar që nga themelimi i tij nga ish-deputeti çek – dhe presidenti aktual i mikrokombit – Vit Jedlička dhe partnerja e tij Jana Markovicova.

Përpara vitit 2015, libertariani Jedlička kishte punuar në vendin e tij për të krijuar atë që ai e parashikonte si një shoqëri të re që nuk pengohej nga rregullat e së vjetrës. Pavarësisht përpjekjeve të mëdha, ai hasi shumë pengesa.

“Në atë pikë, kuptova se mund të ishte më e lehtë të nisësh një vend të ri sesa të ndryshosh një ekzistues,” tha ai për Euronews Next.

Lexo edhe: Tim Cook: Njerëzit e rëndomtë nuk e kuptojnë Metaverse

Pasi, ky mendim radikal dhe frymëzues mori vend, ai iu drejtua Google për të kërkuar tokë që mund t’i shërbente qëllimit të tyre.

Rezultati ishte një copë toke e harruar në bregun perëndimor të Danubit dhe kështu lindi një komb i ri, Republika e Lirë e Liberland.

Që nga shpërbërja e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, një mosmarrëveshje kufitare ka ekzistuar midis Kroacisë dhe Serbisë, me të dyja palët që paraqesin pretendime kontradiktore për territore të ndryshme përgjatë Danubit.

Megjithatë, zona Jedlička e gjetur përgjatë bregut perëndimor të lumit nuk ishte pretenduar as nga Kroacia, Serbia, apo ndonjë vend tjetër dhe për këtë arsye ishte në një gjendje terra nullius, me fjalë të tjera, një tokë e askujt.

Kjo ndodhi derisa Jedlička – presidenti aktual i qeverisë së përkohshme – dhe themeluesit e tjerë të Liberland-it hodhën pretendime për territorin më 13 prill 2015.

“Ne po ndërtojmë një vend që mund të shërbejë si një shembull i mirë për vendet e tjera. Përmirësimi më i madh është se, në Liberland, taksat janë vullnetare dhe njerëzit shpërblehen kur i paguajnë,” tha Jedliçka.

“Ne themeluam Liberland më 13 prill 2015, për të festuar ditëlindjen e Thomas Jefferson. Ne donim të thirrnim frymën e Revolucionit Amerikan. Ne duam gjithashtu të kombinojmë elementët më të mirë të republikës amerikane, demokracisë zvicerane dhe meritokracisë së Singaporit. Ne duam të vendosim sistemin tonë në blockchain në mënyrë që qeveria të punojë në një mënyrë moderne dhe transparente”.

Liberland e mbështet të drejtën e tij për kombësi në rregullat ligjore ndërkombëtare të cilat përvijojnë katër atribute kryesore.

E para është një popullsi, e dyta një territor i përcaktuar, i treti një qeveri dhe së fundi aftësia për të hyrë në marrëdhënie ndërkombëtare me shtetet e tjera.

Pikërisht në këtë pikë të parë presidenti i vendit të sapolindur e sheh me të vërtetë forcën e mbështetjes për pretendimin e Liberland për shtetësi.

“Ditën e parë kishim 2000 kërkesa për shtetësi, në të dytën 10000 dhe në të tretën kishim 200000. Vetëm kjo tregon se ka kërkesë për atë që po bëjmë”, tha Jedliçka./ Euronews 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0