Një vaksinë amerikane rezultoi pozitive gjatë testimit tek njerëzit

Një vaksinë amerikane rezultoi pozitive gjatë testimit tek njerëzit

vaksinë amerikane

Vaksina anti-Covid e kompanive BioNTech dhe Pfizer ka dëshmuar se krijon imunitet tek njerëzit, bazuar në fazën e parë të testimit tek njerëzit, shkruan Daily Mail.

Faza e parë e testimit u bë tek 36 persona. Njerëzit që morën vaksinën prodhuan imunitet në trupin e tyre në mënyrë të barabartë me – ose më shumë se sa – ata që në të kaluarën ishin infektuar me koronavirus.

Në asnjë prej personave nuk u vu re asnjë efekt anësor i rrezikshëm, të cilët, pas vaksinës më së shumti u ankuan për dhimbje koke dhe lodhje.

Përpjekja e Pfizer-it për të bërë një vaksinë, të cilën e ka quajtur BNT162b1, është në të njejtën linje pozitive me të tjera vaksina, që po provohen në Britani. Vaksinat e tjera po zhvillohen nga Universiteti Oxford dhe Imperial College London, që gjithashtu tregojnë shenja suksesi në testimin njerëzor.

Lexoni: Programi i akselerimit “Ringrihu më i fortë” përfundoi me sukses fazën e parë

Këto janë disa nga 17 vaksinat që po testohen mbi njerëz, në “një garë të furishme globale” për gjetjen e vaksinës që do i japë fund pandemisë, raporton Reuters. Disa javë më parë, Mbretëria e Bashkuar ka porositur 90 milion doza nga vaksinat anti-Covid, ende në fazë testimi, që po zhvillojnë kompanitë farmaceutike BioNtech dhe Pfizer.

Dy ditë më parë, Rusia u bë i pari vend në botë që regjistroi zyrtarisht një vaksinë, por studiuesit në gjithë botën janë skeptikë sepse vaksina dyshohet se është testuar vetëm në 38 persona dhe asnjë e dhënë nuk është bërë publike për studiuesit për të parë nëse vërtetë ajo funksionon.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0