Një tjetër shtet po investigon për jetën në Mars - Business Magazine Albania

Një tjetër shtet po investigon për jetën në Mars

Një tjetër shtet po investigon për jetën në Mars

Një instrument shkencor i ndërtuar në Uells do të udhëheqë kërkimin e jetës në Mars në fund të kësaj dekade. Enfys, që do të thotë “ylber” në gjuhën e Uellsit, është një spektrometër infra-red dhe do të montohet në Universitetin Aberystwyth. Ai do të vendoset në roverin Rosalind Franklin të Agjencisë Evropiane të Hapësirës, i cili niset në Planetin e Kuq në vitin 2028. Enfys do të punojë së bashku me sistemet e tjera të kamerave të robotit për të identifikuar shkëmbinjtë më premtues për të shpuar dhe testuar për prova të biologjisë së lashtë.

Kostoja e zhvillimit prej 10.7 milion £ (13.4 milion dollarë) do të shpallet nga ministri i shkencës Andrew Griffith në Konferencën e Hapësirës në Mbretërinë e Bashkuar në Belfast të enjten.Spektometri i Uellsit do të zëvendësojë një instrument nga Rusia. Moska kishte qenë më parë një partner në mision, por i gjithë pajisja e saj u hoq nga roveri nga agjencia hapësinore evropiane në shenjë proteste ndaj luftës në Ukrainë. Enfys do të jetë një zëvendësim i drejtpërdrejtë për sa i përket masës dhe vëllimit, por do të ketë një numër përditësimesh teknike. Ai do të varet nga një pajisje që mban platformën e kamerës së robotit, të quajtur Pancam, duke punuar me sensorë me rezolucion të lartë dhe me kënd të gjerë për të vëzhguar peizazhin marsian.

“Ne do të bëjmë një fotografi me Pancam dhe do të marrim një matje spektrale nga Enfys,” shpjegoi Dr Matt Gunn i universitetit. “Kjo do të na lejojë të kuptojmë se çfarë lloj mineralesh janë në shkëmbinj,” tha ai duke shtuar: “Ne do të jemi të interesuar për llojet e mineraleve që formohen në mjedise të lagështa, llojet e mjediseve që mund të kenë potencialisht. strehoi jetën.”

Lexo edhe: Tërmetet dhe goditjet e meteorëve tregojnë se Marsi ka një bërthamë të dendur metalike të lëngshme

Rosalind Franklin është projektuar për të bërë diçka që asnjë rover i mëparshëm Mars nuk ka tentuar, që është të shpojë dhe të marrë mostra shkëmbi nga më shumë se një metër nën tokë. Mendohet se çdo dëshmi e jetës së tanishme ose, më shumë gjasa, e jetës së kaluar do të gjendet nën sipërfaqen e planetit, larg efekteve shkatërruese të rrezatimit hapësinor. Roboti Franklin me gjashtë rrota u miratua për herë të parë në vitin 2005. Projekti që atëherë ka kaluar nëpër një sërë ridizajnimesh dhe krizash financimi. Pasojat mbi Ukrainën janë vetëm pengesa e fundit dhe do të thotë se misioni nuk do të arrijë në pikën e lëshimit për pesë vjet të tjera tani.

Komponentët rusë shumë më të mëdhenj se spektrometri infra red duhet gjithashtu të zëvendësohen me elementë me burim evropian, jo më pak mekanizmi i raketës që do të zbresë butësisht Rosalind Franklin në një zonë afër ekuatoriale në Mars të njohur si Oxia Planum.

mcn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0