Një formë e re e prodhimit të energjisë elektrike. Vihet në funksionim turbina ‘më e fuqishme në botë’ - Business Magazine Albania

Një formë e re e prodhimit të energjisë elektrike. Vihet në funksionim turbina ‘më e fuqishme në botë’

turbina

Një turbinë baticore prej 680 tonësh e cilësuar si më e fuqishmja në botë ka filluar të prodhojë energji elektrike në brigjet verilindore të Skocisë.

Orbital O2 është ankoruar pranë Orkney dhe ka kapacitetin për të përmbushur kërkesën vjetore të energjisë elektrike të 2,000 shtëpive për 15 vitet e ardhshme.

U deshën rreth 15 vjet për Orbital Marine Power për t’u zhvilluar dhe 18 muaj për të ndërtuar turbinën e saj të parë komerciale.

Si gjeneron energji elektrike turbina baticore?

Orbital O2 funksionon si një mulli me erë nënujore me dy rotorët e turbinës të lidhur në këmbët e tij dhe të nxitur nga disa nga rrjedhat më të shpejta të baticës në botë.

Energjia e baticës gjenerohet nga lëvizja relative e Tokës, Diellit dhe Hënës, të cilat ndërveprojnë përmes forcave gravitacionale.

Edhe pse më e shtrenjtë për t’u zhvilluar është shumë më e parashikueshme se energjia e erës ose fuqia diellore.

Orbital O2 është i ankoruar në vend nga katër zinxhirë ankorimi që secili ka forcën për të ngritur mbi 50 autobusë dykatësh.

Energjia elektrike transferohet nga turbina përmes një kablli nënujor në rrjetin lokal të energjisë elektrike në tokë në Orkney.

Ajo ka kapacitetin për të përmbushur kërkesën vjetore të energjisë elektrike të 2,000 shtëpive për 15 vitet e ardhshme.

Lexoni: Rrjeti europian i Vodafone mbahet me energji elektrike 100% nga burime të riciklueshme

Superstruktura e turbinës 2MW, e cila noton në sipërfaqen e ujit, u nis në pozicionin e saj në maj dhe është e lidhur me rrjetin lokal të energjisë elektrike në tokë përmes një kabllo nënujore.

Ajo ankorohet në 35 metra në ujë dhe fillon të prodhojë energji të pastër kur batica hyn. Kur batica ndalet, fletët e saj rrotullohen dhe fillojnë të prodhojnë energji elektrike në drejtimin tjetër.

Shefi ekzekutiv i Orbital Andrew Scott tha: ”Ky është një moment historik i madh për O2 dhe unë do të doja të përgëzoja të gjithë ekipin në Orbital dhe zinxhirin tonë të furnizimit për ofrimin e këtij projekti pionier të energjisë së rinovueshme në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme.”

“Vizioni ynë është që ky projekt të jetë shkas për shfrytëzimin e burimeve të baticës në të gjithë botën për të luajtur një rol në trajtimin e ndryshimeve klimatike, ndërsa krijon një sektor të ri industrial, me mbetje karboni të ulët.”

Kompania tha se zgjodhi të ankoronte turbinën në Fall of Warness sepse aty ndodhin disa nga rrymat më të forta të baticës në botë.

Është e lidhur me rrjetin lokal të energjisë elektrike dhe ‘do të ndihmojë në furnizimin me energji të komuniteteve të Orkney-t në mënyrë të pastër dhe të qëndrueshme nga ujërat që rrjedhin përtej ishujve të tyre”, tha Orbital.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0