Nis testimi i "pilulës vrasëse të kancerit" te njerëzit, asgjëson tumoret

Nis testimi i “pilulës vrasëse të kancerit” tek njerëzit, asgjëson tumoret

Nis testimi i “pilulës vrasëse të kancerit” te njerëzit, asgjëson tumoret

Një pilulë e cilësuar si “vrasëse e kancerit” është dukur se “asgjëson” tumoret e ngurta në kërkimet e hershme, duke i lënë qelizat e shëndetshme të paprekura.

Ilaçi i ri është një punë kërkimore e 20-viteve dhe tani po i nënshtrohet kërkimeve paraklinike në SHBA. I njohur si AOH1996, ai synon një variant kanceroz të një proteine ​​të quajtur antigjeni bërthamor i qelizave proliferuese (PCNA). Në formën e saj të mutuar, PCNA është “kritike” në replikimin e ADN-së dhe riparimin e të gjithë “tumoreve në zgjerim”.

Lexo edhe: Humbja e kromozomit Y po na vë në rrezik jetën

AOH1996 është duke u punuar nga City of Hope, një nga organizatat më të mëdha të Amerikës për kërkimin dhe trajtimin e kancerit.

Profesorja Linda Malkas, e cila ka zhvilluar ilaçin, shpjegoi: “Të dhënat sugjerojnë se PCNA ka ndryshuar në mënyrë unike qelizat e kancerit dhe ky fakt na lejoi të hartonim një ilaç që synonte vetëm formën e PCNA në qelizat e kancerit. Pilula është treguar të jetë efektive në trajtimin e qelizave tumorale që rrjedhin nga kanceri i gjirit, prostatës, trurit, vezoreve, qafës së mitrës, lëkurës dhe mushkërive.

Shpresohet se zbulimi mund të çojë në ilaçe më të personalizuara për të trajtuar kancerin në të ardhmen.

en

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0