Ne te ardhmen paswordet do te lexohen nga mendja - Business Magazine Albania

Ne te ardhmen paswordet do te lexohen nga mendja


Nga filmat fantashkence ne realitet. Nje kompjuter qe komandohet me gjeste, nje pajisje qe njeh zerin, qe skanon nje retine apo gjurme dixhitale. Por jo vetem.

Ne shkollen UC Berkeley School of Information, kerkuesit kane zhvilluar nje sistem per te lexuar paswordin ne mendjen e nje perdoruesi. Duke shkuar pertej kombinimit dixhital alfanumerike qe shpesh dhunohen nga hackerat.

Ne universitetin kalifornian eksperimenti eshte bere nga John Chuang qe ka perdorur nje aparat qe tashme eshte ne treg dhe kushton 100$ dhe quhet NeuroSky MindSet. Eshte nje lloj kaske me funksione elektroencefalograme, shume te ngjashme me kufiet qe perdoren per te degjuar muzike.

Pajisja lidhet nepermjet Bluetooth me nje kompjuter qe arrin te deshifroje valet celebrale. Gjate testimit i eshte kerkuar njerezve te ndryshem te imagjinojne sikur bejne vepra specifike, si kendimi i nje kenge, por dhe gjenerike, si levizja e nje gishti.

Ne te gjitha rastet ishte e mundur perdorimi i valeve celebrale i atyre qe iu nenshtruan eksperimentit per identifikimin e veprimeve ne menyre te sakte, me nje nivel gabimi me pak se 1%.

Nga ketu eshte i mundur aplikimi, sipas kerkuesit, ne boten e paswordeve qe keshtu mund te zevendesohen nga ‘passthought’ (ku ‘thought’ eshte per mendimin).

Eksperimenti hyn ne fushen e legalizmit biometrik qe gjithashtu perfshin leximin e retines, e gjurmeve dixhitale apo te zerit qe kompanite teknologjike dhe te videolojerave po eksperimentojne.

Se fundmi Paypal dhe Lenovo, pershembull, kane bere publik nje projekt ku po punojne ne FIDO, apo Fast Identity Online. Sistemi do t’i bente te gjithe paswordet te panevojshem, duke shfrytezuar module njohese te lexuesve si te fytyrave dhe zerit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0