Ne orbite shume shpejt sateliti i pare qe kontrollohet me smartphone - Business Magazine Albania

Ne orbite shume shpejt sateliti i pare qe kontrollohet me smartphone


Cilin smartphone do te zgjidhnit, po te merrnit vesh se ajo pajisje do te kontrollonte nje satelit per telekomunikimin. British Telecom, per satelitin e pare qe kontrollohet teresisht nga smartphone, Strand-1, ka zgjedhur Google Nexus One.

Sateliti do te jete nje kuti e gjate 31 cm dhe qe do te peshoje 4,3 kile, do te lancohet kete muaj dhe do te kaloje 6 muaj ne orbite perreth planetit dhe vahdimisht do te monitorohet nga nje aplikacion i zhvilluar nga ekipi i shkencetareve Surrey Space Center.

Inxhinieri i SSC per dizajnin dhe krijimin e pajisjes tha ne nje interviste se Nexus nuk permbyset, eshte smartphone i duhur qe cdokush mund ta bleje ne cdo dyqan.

Eshte e vertete, pajisja iu nenshtrua nje sere provash intensive, por e vetmja qe i eshte bere eshte instalimi i nje software qe i dedikohet kontrollit te satelitit, kaq.

Sateliti eshte nje koncentrat i burimeve te hapura. Dy sistemet shtyrese ne fazen e testimit qe i jane montuar pajisjes do te kontrollohen nga nje kompjuter Linux.

Sapo testi i sistemeve te kaloje me sukses dhe te perfundoje, kontrolli do te kaloje teresisht ne Nexus, i cili me ane te fotokameres 5 megapixel do te kape fotografi te henes dhe tokes.

Edhe perse Strand-1, nuk eshte vene ende ne orbite, ekipi i SSC po punojne per pasardhesin e tij, Strand-2, qe do te ndjeke trendin e sateliteve te ndertuar me materiale perdorimi te zakonshme. Karakteristika e tij do te jete se do te kete ne bord nje Xbox Kinekt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0