Në këtë vend është e jashtëligjshme të paguash gratë më pak se burrat

Në këtë vend është e jashtëligjshme të paguash gratë më pak se burrat


Islanda hedh një hap të madh në luftën kundër diskriminimit gjinor.

Shteti do të penalizojë kompanitë që nuk do të garantojnë paga të njëjta si për meshkujt ashtu edhe për femrat. Ligji për barazinë e pagave hyri në fuqi në 1 Janar, pasi u propozua vitin e kaluar nga Islanda në Ditën Ndërkombëtare të Grave (8 Mars).

Islanda ka pasur hendekun më të vogël gjinor të pagave në botë për nëntë vjet me rradhë, siç përcaktohet nga Forumi Ekonomik Botëror dhe qeveria Islandeze po punon për të eliminuar pabarazinë gjinore të pagave deri në vitin 2022.

“Legjislacioni në thelb është një mekanizën që kompanitë dhe organizatat të vlerësojnë çdo punë që bëhet dhe më pas ato pajisen me një çertifikim kur pranojnë procesin e pagave të njëjta për meshkujt dhe femrat,” tha Dagny Osk, anëtar i bordit të Shoqatës për të Drejtat e Grave.

Vendet e tjera Europiane, si Zvicra, Austria dhe Mbretëria e Bashkuar, kanë bërë hapa më të vegjël në këtë drejtim, duke kërkuar një raport nga kompanitë për pagat e ndara sipas gjinisë. Në Shtetet e Bashkuara, administrata Trump ndërpreu kohët e fundit një mandat të “epokës së Obamës” që kërkonte raportime për pagat e pagave sipas racës dhe gjinisë.

/Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0