Ne Japoni mesuan te "lexojne" endrrat - Business Magazine Albania

Ne Japoni mesuan te "lexojne" endrrat


Shkencetaret japoneze deklaruan se kane perpunuar nje metode, e cila lejon “leximin” e endrrave te njerezve te tjere me ndihmen e rezonances magnetike, njoftoi diten e premte faqja amerikane e Internetit “Global post”.
 
Bashkepunetoret shkencore te laboratorit te neurologjise kompjuterike ne Kioto kryen nje eksperiment, gjate te cilit ata arriten te regjistrojne me ndihmen e rezonces magnetike se cilat pjese te trurit te personit, qe po i nenshtohej eksperimentit, punonin aktivisht gjate shikimit te endrrave te caktuara.
 
Pjesemarresit ne eksperiment treguan se cfare endrre kishin pare dhe ne baze te kesaj shkencetaret perpiluan nje tabele.
 
Gjate eksperimentit te dyte studiuesit u perpoqen te gjenin ne baze te tabeles se perpiluar se cfare pane ne enderr personat qe iu nenshtruan eksperimentit, pa i pyetur ata. Numri i perputhjeve me pergjigjet e pjesemarresve te eksperimentit ishte pothuajse 70%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0