Në Gjermani prezantohet treni i parë me hidrogjen për pasagjerë - Business Magazine Albania

Në Gjermani prezantohet treni i parë me hidrogjen për pasagjerë


Kompania franceze “Alstom” prezantoi këtë javë në panairin “InnoTrans” në Berlin trenin e parë në botë për pasagjerë me hidrogjen. Ai quhet “Coradia iLint” dhe do të vihet në shërbim në dhjetor të vitit 2017.

Ai është një tren elektrik, i cili operon me një rezervuar karburanti me hidrogjen në në çatinë e tij. Ky tren dhe të tjerët si ai që do të vijnë në të ardhmen kanë për qëllim të reduktojnë emëtimin e gazrave serrë nga transporti.

Coradia iLint” do të jetë i pari i këtij lloji për të transportuar pasagjerë, pasi shumica e risive të tjera në teknologjinë hydrail janë përqëndruar në transportin e mallrave. Për shkak të motorit të tij elektrik Coradia iLint është shumë i qetë se trenat tradicionalë me naftë. Në fakt, edhe pse shpejtësia e tij është 140km/h, pasagjerët të vetmen zhurmë do të dëgjojnë atë që vjen nga levizja e rotave dhe rezistenca e ajërit.

Edhe pse trenat me hidrogjen janë më të shtrenjtë se modelet ekzistuese zyrtarë nga pjesë të tjera të Gjermanisë, si edhe në Holandë, Danimarkë dhe Norvegji janë të interesuar ti bëjnë ata pjesë të transportit të tyre hekurudhor.

në-Gjermani-prezantohet-treni-i-parë-me-hidrogjen-për-pasagjerë-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0