Ndeshja Hapësirë dhe Tokë/ Kozmonautët sfiduan kampionin e shahut

Nuk është e para e këtij lloji, por me siguri ishte diçka e rralli. Kozmonautët Anatoly Ivanishin dhe Ivan Vagner, në bordin e International Space Station në hapësirë u përballën me kampionin ndërkombëtar të shahut Sergey Karyakin, i cili ndodhej në Muzeun e Hapësirës në Moskë.

Dy astronautët ishin të pajisur me një tabletë në formën e tryezës së shahut për të zhvilluar këtë sfidë shumë interesante që u transmetua edhe në kanalin Youtube të Agjencisë Hapësinore Ruse Roskosmos. Sfida mes kozmonautëve dhe kampionit të shahut zgjati 25 minuta dhe nuk pati asnjë fitues pasi u mbyll në barazim.

Ndeshja u zhvillua me rastin e 50 vjetorit të ndeshjes së parë të shahut Hapësirë ​​– Tokë, e luajtur në 9 qershor 1970. Ajo e vitit 1970 u zhvillua midis ekuipazhit të anijes sovjetike Soyuz-9 e përbërë nga kozmonautët Andriyan Grigoryevich Nikolaev dhe Vitaly Ivanovich Sevastyanov. Përfaqësuesit e Tokës përfshinin kryetarin e qendrës së stërvitjes së kozmonautëve Sovjetik, Kolonelin e Përgjithshëm të Aviacionit, Nikolai Petrovich Kamanin dhe kozmonautin Viktor Gorbatko.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale