Ndahet nga jeta 42 vjeçari themelues i Debian Linux, Ian Murdock


Docker njoftoi në një postim në blog se punojësi i saj dhe themeluesi i sistemit operativ Debian Linux, Ian Murdock është ndarë nga jeta në moshën 42 vjeçare.

Nuk janë bërë të ditura shkaqet ku kompania nuk dëshiroi të komente ngjarjen. Madje as Policia e San Francisco nuk kishte dijeni rreth shkaqeve të vdekjes. Në llogarinë e tij në rrjetin social ai njoftonte se ishte përfshirë në një incident me policinë dhe se kishte ndërmend të kryente vetëvrasje.

Murdock krijoi Debian në Gusht të 1993. Në vitet e fundit ai i ishte përkushtuar botës së Linux. Përdoruesë të shumtë të Debian reaguan në mbështetje dhe simpati ndaj figurës së tij në rrjetin social Twitter.

/PC World Albanian/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0