Navigimi në Web3 dhe Metaverse:Një Epokë e Re për...

Navigimi në Web3 dhe Metaverse: Një Epokë e Re e grumbullimit të vlerave për Telcos

metaverse dhe web3

Në epokën në zhvillim të Web3 dhe metaverse, kompanitë e telekomunikacionit kanë një mundësi unike për të redefinuar rolin e tyre, për të grumbulluar më shumë vlerë dhe për të formuar një botë digjitale të demokratizuar. Kalimi në Web3 ofron një pamje të re për grumbullimin e vlerës: shtresa e protokollit, një parim i prezantuar në artikullin “Fat Protocolos” të Joel Monegro-s.

Sipas teorisë, në dallim nga vargu i tradicional i internetit, ku shumica e vlerës tregtare u grumbullua në shtresën e aplikacioneve (si Facebook ose Google), në blockchain, vlera grumbullohet në shtresën e protokollit (si Ethereum ose Bitcoin). Protokollet e Web3 dhe metaverse janë “të majme” sepse grumbullojnë vlerën, ndërsa aplikacionet të ndërtuara sipër janë “të holla” dhe shpesh janë burime të hapura ose të qeverisuara nga komuniteti.

Dhe  këtu  telekomunikacionet kanë një mundësi të madhe. Telekomunikacionet, si operatorë rrjeti, mund të shërbejnë si struktura bazë për aplikacione dhe shërbime Web3, duke siguruar lidhshmërinë që ushqen botën e decentralizuar. Ata kanë potencialin për të drejtuar dhe monetizuar infrastrukturën e lidhur me rrjetet e decentralizuara. Duke ecur më tej, kompanitë e  telekomunikacionit mund të kthehen në ofrues infrastrukture-si-shërbim për kompanitë Web3, duke ndjekur modelet e suksesshme të AWS, Google Cloud dhe Azure në epokën e Web 2.0.

Në botën e blockchain, telekomunikacionet mund të sponsorizojnë, operojnë dhe madje të veprojnë si kujdestarë të infrastrukturës së blockchain që shërben i ekosistemit  të gjerë të Web3. Më tepër, ata mund të bëhen ofrues të shërbimeve blockchain-si-shërbim, ndihmues për kompanitë në integrimin e shërbimeve blockchain në strategjitë e  vetë Web3.

Lexo edhe: Aplikacioni i gjeneratës Web3 që të shpërblen për çdo hap, vjen për herë të parë në Shqipëri

Në këtë kohë të re të Web3 dhe metaverse, kompanitë e telekomunikacionit kanë potencialin për të ndryshuar drejtimin dhe për të marrë pozicionin e tyre në peisazhin digjital të rishikuar. Duke shfrytëzuar parimet e përmendura në artikullin “Fat Protocolos”, ato mund të shërbejnë si infrastruktura që mbështesin aplikacionet e Web3 dhe sistemet e blockchain që përcjellin këtë botë të decentralizuar.

Shembuj si SK Telecom dhe Telefónica, dhe iniciativa pioniere si XNET dhe Roam Network, tregojnë mundësitë e mëdha dhe progresin e rëndësishëm që po bëhet në këtë fushë. Lëvizja drejt ekosistemeve digjitale me orientim nga përdoruesit dhe transformimi nga rrjetet e bazuar në aparate në rrjete inteligjente të bazuar në softuer mund të çojë në një ndryshim të rëndësishëm në grumbullimin e vlerës, duke vendosur telekomunikacionet në krye të kësaj epoke emocionuese.

Duke parë mundësitë e mëdha, është thelbësore që telekomunikacionet të pranojnë strategji proaktive. Partneritetet me ofruesit e blockchain mund të lehtësojnë një kuptim më të thellë dhe integrim më të mirë të aplikacioneve Web3.

Investimi në avancimin e aftësive të punës dhe angazhimi me organet rregulluese mund të ndihmojë në orientimin e industrisë. Fundja, nisja e projekteve pilot për të provuar ujërat dhe për të fituar perspektiva nga përvoja praktike mund të jetë një lëvizje që ndryshon lojën në këtë udhëtim transformues.

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0