NASA “përgatitet” për në Hënë. Do të nisë raketën pa ekuipazh - Business Magazine Albania

NASA “përgatitet” për në Hënë. Do të nisë raketën pa ekuipazh

NASA po përgatitet të dërgojë përsëri astronautë në Hënë si pjesë e programit Artemis, me qëllimin që në një plan më afatgjatë të arrijë  të dërgojë njerëz në Mars.

Fluturimi i parë hapësinor në këtë përpjekje, Artemis-1, pritet të ngrihet pa një ekuipazh më 29 gusht për të fluturuar në orbitë rreth Hënës dhe përsëri në Tokë.

Por astronautët tashmë po stërviten në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Hjuston për misionet e mëvonshme hënore.

Lexo edhe: Rusia do të largohet nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor pas vitit 2024

“Kur bëhet fjalë për një mision fluturimi në hapësirë, të gjithë ne duam të jemi pjesë e misionit të ardhshëm. Unë ndihem mjaft i përgatitur. Pjesa më sfiduese mendore për mua, ishte trajnimi i gjuhës ruse. Ishte goxha e vështirë. Makinat dhe skemat, më pëlqejnë këto gjëra. Por gjuha ruse ishte sfiduese. Pastaj e vështirë është edhe stërvitja e ecjes në hapësirë. Për të mos folur pastaj për të qenit larg familjes.” – u shpreh Victor Glover, astronaut i NASA-s.

Ndërkohë Artemis 2 do të jetë misioni i dytë i planifikuar për në maj 2024 . Ai do të përfshijë një ekuipazh prej katër personash që kryen një provë fluturimi hënor./ AFP 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0