Mundësi zhvillimi për bizneset e reja

Mundësi zhvillimi

Thirrja do të jetë e hapur për aplikantët deri më 1 qershor 2020. Aplikantët mund të jenë individë dhe sipërmarrës deri në moshën 34 vjeç.

Qëllimi

Në këtë kohë pandemie, të zgjerojmë mendimin kreativ, për të shmangur qëndrimin pasiv të të rinjve, duke krijuar sipërmarrje të cilat mund të gjenerojnë të ardhura si nëpërmjes punës nga shtëpia, po ashtu nëpërmjet ekonomisë digjitale, të nxisë punësimin, arsimin dhe formimin professional në Shqipëri. Në këtë mënyrë, i japim shtysë një përshtatjeje të nevojshme të tregut të punës në Shqipëri, por edhe në atë ndërkombëtar.

Ky program është krijuar dhe mundësohet nga Unioni i Sipërmarrësve të Rinj të Shqipërisë dhe Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e SME Albania dhe SME Academy.

Sektorë të tillë si informatika, tekstilet, turizmi, zejtaria dhe agro-përpunimi, por jo vetëm, marrin përparësi në vlerësim ndërkohë që fokusi i aplikantit duhet t’i nënshtrohet pesë parimeve thelbësore:

  1.      Thjeshtësia e aplikimit e projekt idesë
  2.     Përfshirje sa më e gjerë dhe impakti social
  3.     Qartësi në pritshmëritë e projektit
  4.     Mundësi funksionimi në distancë
  5.     Vazhdimësia ekonomiko-financiare

Aplikimet do të administrohen nga një Komision i përbashkët, i posaçëm.

Për më shumë informacion kontaktoni në adresën e emailit të Unioni i Sipërmarrësve të Rinj Shqiptarë [email protected]

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare [email protected]

Plotësoni formularin e aplikimit duke klikuar këtu.

Klikoni këtu për rregulloren e projektit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale