Moderna, qeveria amerikane në mosmarrëveshje për patentën e vaksinës COVID-19 - Business Magazine Albania

Moderna, qeveria amerikane në mosmarrëveshje për patentën e vaksinës COVID-19

patentën

Moderna thuhet se dëshiron të përjashtojë shkencëtarët e qeverisë amerikane për patentën e vaksinës së saj COVID-19.

Moderna dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) punuan së bashku për të krijuar vaksinën e koronavirusit mRNA.

Megjithatë, sipas The New York Times dhe The Washington Post, Moderna paraqiti patenta që lënë jashtë emrat e shkencëtarëve të financuar nga qeveria nga NIH.

Në një dosje në Zyrën e Markave Tregtare të SHBA-së, Moderna thotë se ka “arritur në përcaktimin e mirëbesimit se këta individë nuk e kanë shpikur bashkë” sekuencën gjenetike që nxit një përgjigje imune, raporton The New York Times. Moderna pretendon se shkencëtarët e saj ishin shpikësit e vetëm të komponentit vendimtar të vaksinës.

Lexoni: Studimet konfirmojnë efektivitetin e vaksinës COVID-19 tek adoleshentët

Emrat në patentë janë shumë më tepër se sa t’i jepet meritë qeverisë, sipas The Times. Publikimi raporton se emërtimi në patentë mund t’i japë qeverisë më shumë të drejtën e fjalës se cilat kompani mund të prodhojnë vaksinën dhe cilat vende kanë akses në të. Mund të ketë gjithashtu implikime monetare.

Zyra e patentave nuk do të vendosë nëse qeveria duhet të jetë në patentë. Ajo do të përcaktojë vetëm nëse një patentë është e garantuar. Nuk ka asnjë afat kohor se kur mund të lëshohet një patentë e mundshme.

/ksby

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0