Mjaft shpenzuat për këto gjëra të panevojshme! - Business Magazine Albania

Mjaft shpenzuat për këto gjëra të panevojshme!


Qoftë pagesa e një fature apo blerja e një pakoje me çëmçakëza ndërkohë që mbani rradhën, konsiderohen shpenzime të kota. Të gjitha këto para mund të futen në kursimet tuaja të cilat rriten me kalimin e kohës.

“Ne të gjithë kemi mundësi të kursejmë disa para për të ardhmen,” tha për CNBC planifikuesi financiar Carrie Schwab-Pomerantz. “Një zakon i mirë që duhet të zhvilloni në vitin 2017 të bëni shpenzime të mirëmenduara.”

Hapi i parë është të identifikoni ku po i harxhoni më shumë paratë.

Të blesh drekën çdo ditë

Të ngrënit jashtë është një minus për fitimet tuaja. Nëse ju do t’a përgatisni ushqimin në shtëpi, aq më shumë do të kurseni. Gjithashtu ushqimi i shtëpisë është më i shëndetshëm.

Sigurisht që duhet t’i lejoni vetes ndonjë drekë apo të bleni ushqime të rastit jashtë, por nëse synoni të arrini qëllimet financiare për vitin 2017, ushqimi i shtëpisë është zgjidhja e duhur dhe sakrifica më e vogël.

Uji i blerë

Ndërkohë që ju praktikoni zakonin e ushqimit të shtëpisë, filloni të merrni edhe ujin me vete.

“Shumë njerëz të cilët blejnë ujë e bëjnë atë për lehtësi,” shkruan Pogue. “Nëse mban një shishe uji me vete, ti nuk shpenzon asgjë. (Dhe humbet kile. E jeton më gjatë.)

Ushqime shtesë

Ne i shpërdorojmë ushqimet. Sa herë që ju hidhni ushqimet e tepërta, ju hidhni paratë tuaja.

Para se të shkoni të bëni pazar, mendoni për gatimet që do të bëni gjatë javës dhe shënoni çfarë përbërësish iu nevojiten për t’i përgatitur ato. Kur të shkoni në dyqan bleni vetëm produktet që keni shënuar në listë.

Produkte të firmave të njohura

Të jesh i thjeshtë – qoftë për ushqimet, artikujt e tualetit apo ushqimet e kafshëve shtëpiake – është mënyra më e mirë për të kursyer para. Siç raporton dhe Pogue, “markat e dyqaneve kushtojnë rreth 30% më pak se markat e njohura.”

E megjithatë ju duhet të jeni përzgjedhës. Identifikoni ato që janë të rëndësishme për ju dhe ato për të cilat mund të sakrifikoni – bleni marka të njohura për gjërat që iu interesojnë dhe bëni blerje të lira për të gjithë gjërat e tjera.

Blerje të momentit (impulsive)

Që nga dyqanet e ushqimeve e deri te ata të rrobave, shitësit kanë një aftësi t’iu bëjnë për vete në mënyrë që ju të shpenzoni më shumë. Njëra taktikë është rreshtimi përpara i produkteve më tërheqëse: pijet freskuese, çokollatat dhe produkte të tjera me ngjyra tërheqëse.

Kontrolli që keni ndaj vetes fillon të zvogëlohet në varësi të kohës që shpenzoni duke bërë pazar dhe sigurisht shumës së parave që mbani me vete.

Harrojeni çokollatën apo revistën që deshët të bleni dhe ruajeni 5 dollarëshin në kursimet tuaja apo llogarinë e pensionit, e cila mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme gjatë kohës.

/CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0