Mirupafshim makina me benzinë? Ligjvënësit e BE-së votojnë për ndalimin e shitjeve të reja nga viti 2035 - Business Magazine Albania

Mirupafshim makina me benzinë? Ligjvënësit e BE-së votojnë për ndalimin e shitjeve të reja nga viti 2035

makina me benzinë

Ligjvënësit evropianë kanë votuar për të ndaluar shitjen e makinave dhe furgonave të reja me naftë dhe benzinë ​​në BE nga viti 2035, duke përfaqësuar një goditje të rëndësishme për qëllimet ambicioze të gjelbra të rajonit.

Të mërkurën, 339 eurodeputetë në Parlamentin Evropian votuan në favor të planeve, të cilat ishin propozuar nga Komisioni Evropian, dega ekzekutive e BE-së. Kundër propozimit ishin 249 vota, ndërsa 24 eurodeputetë abstenuan.

Kjo e çon Bashkimin Evropian një hap më afër qëllimit të tij për të ulur emetimet nga makinat e reja të pasagjerëve dhe automjetet e lehta komerciale me 100% në 2035, krahasuar me 2021. Deri në vitin 2030, objektivi është një reduktim i emetimeve prej 50% për furgonët dhe 55% për makina.

Lexoni: CargoFlags, startup-i shqiptar i cili po tjetërson industrinë e transportit

Komisioni ka thënë më parë se makinat e pasagjerëve dhe furgonat përbëjnë afërsisht 12% dhe 2.5% të emetimeve totale të CO2 të BE-së. Eurodeputetët tani do të ndërmarrin negociata për planet me 27 vendet anëtare të bllokut.

Ndërkohë, Britania e Madhe dëshiron të ndalojë shitjen e makinave dhe furgonëve të rinj me naftë dhe benzinë ​​deri në vitin 2030. Ajo do të kërkojë që nga viti 2035, të gjithë makinat dhe furgonët e rinj të kenë zero emetim të gazrave. Britania e Madhe u largua nga BE më 31 janar 2020.

Eurodeputeti holandez Jan Huitema, i cili është pjesë e Grupit Renew Europe, përshëndeti rezultatin e votimit të së mërkurës. “Jam i emocionuar që Parlamenti Evropian ka mbështetur një rishikim ambicioz të objektivave për vitin 2030 dhe ka mbështetur një objektiv 100% për vitin 2035, i cili është thelbësor për të arritur neutralitetin klimatik deri në vitin 2050,” tha ai.

Të tjerë që komentuan lajmin përfshinin Alex Keynes, menaxher i automjeteve të pastra në grupin e fushatës Transport & Mjedis me bazë në Bruksel. “Afati do të thotë se makinat e fundit me lëndë djegëse fosile do të shiten deri në vitin 2035, duke na dhënë një shans luftarak për të shmangur ndryshimin klimatik,” tha Keynes.

Ai gjithashtu argumentoi se planet i japin industrisë së makinave sigurinë që i nevojitej për të “rritur prodhimin e automjeteve elektrike, gjë që do të ulë çmimet për shoferët”.

Nga ana e saj, Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve tha se ishte “e shqetësuar që eurodeputetët votuan për të vendosur një objektiv -100% të CO2 për vitin 2035”.

BE-ja ka thënë se dëshiron të jetë neutral ndaj karbonit deri në vitin 2050. Në terma afatmesëm, ajo dëshiron që emetimet neto të gazeve serrë të reduktohen me të paktën 55% deri në vitin 2030, të cilin BE-ja e quan planin e saj “Fit for 55”.

Lexoni: Si kaluan IBM, Ford, DuPont dhe Sony në Windows, Cadillac, Gore-Tex dhe iPod

Realizimi i këtij plani nuk ka qenë i thjeshtë. Lajmet për makinat dhe furgonat erdhën pasi eurodeputetët refuzuan një rishikim të Sistemit të Tregtimit të Emetimeve të BE-së, ose ETS.

Në një deklaratë për shtyp të enjten, Parlamenti Evropian tha se tre projektligje në paketën Fit for 55 ishin “në pritje të marrëveshjes politike”.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0