Mirela Sula, shqiptarja e parë që do të flasë në ‘’Success resources’’


Mesa duket lajmet e mira nuk kanë të mbaruar kur flitet për sipërmarësen e suksesshme shqiptare, Mirela Sula.

Mirela Sula, themeluesja e platformës së “Global Woman” për fuqizimin e rolit dhe impaktit të grave në botë për herë të parë do të flasë në një event me Baroness Michelle Mones, një nga majatet skoceze të biznesit dhe sipërmarrjes.

Tema e diskutimit do të jetë “Fuqizimi i grave sipërmarrëse”. Ky event i përmasave të tilla do të zhvillohet në Londër më datën 9 shkurt.

Për herë të parë pas Baroness Mones, Mirela Sula është gruaja e dytë në botë që do të mbajë fjalën e saj në “Success resources”, një fushë e dominuar gjithmonë nga burrat.

Success Resources’’ është kompania e vetme në botë që ka të drejtat e Tonny Robins dhe të gjithë folësit publikë, e kanë ëndërr të jenë të ftuar nderi dhe të flasin në eventet e saj. Kjo është një arritje jo vetëm personale e Mirelës, por edhe kombëtare, pasi është e para shqiptare që do flas në një event të këtyre përmasave.

Forca e motivimit është ajo për të cilën do të flasin në skenë Mirela së bashku me Mones. Psikologjia me motivimin janë gjithmonë të lidhura në fushën e vetëzhvillimit dhe Mirela ka ditur si të sintetizojë brenda karakterit të saj profesional të gjitha eksperiencat e saj si psikologe, shkrimtare, gazetare dhe si njohëse e mirë e botës së gruas, brendisë së saj dhe nevojës për tu identifikuar në një botë moderne që ndryshon çdo ditë dhe kërkon përshtatje.

/Diell-online

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale