Microsoft nis transformimin e Windows. Inteligjenca Artificiale në qendër të sistemit operativ - Business Magazine Albania

Microsoft nis transformimin e Windows. Inteligjenca Artificiale në qendër të sistemit operativ

Microsoft po punon për një version të ri modern të Windows, i cili do të fokusohet në siguri më të mirë dhe përditësime më të shpejta.

Nisma, e quajtur CorePC, do të lejojë që Windows të shkallëzohet më mirë për pajisje të ndryshme.

CorePC do të përdorë “ndarjen e gjendjes” dhe do të ndajë Windows në disa ndarje, të ngjashme me iOS dhe Android. Kjo duhet ta bëjë më të vështirë për malware infektimin e sistemit, ndërsa përditësimet do t’i bëjnë më të shpejta.

Ky version duhet të lejojë Microsoft-in të ofrojë botime të ndryshme të Windows për pajisje të ndryshme, me mbështetje për veçori dhe aplikacione specifike për çdo botim të Windows.

Lexo edhe: A është inxhineria e softuerit inxhineri e vërtetë?

Së fundi, Microsoft po përfshin inteligjencën artificiale (AI) në këtë projekt të ri. Kompania planifikon të përdorë AI për të analizuar përmbajtjen në ekran dhe për të ofruar kontekstin e duhur.

Microsoft thuhet se po planifikon të përdorë CorePC në versionin tjetër të madh të Windows (ndoshta Windows 12), i cili pritet në vitin 2024, vetëm nëse planet ndryshojnë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0