Meta po shton AI tek syzet smart të Ray-Ban - Business Magazine Albania

Meta po shton AI tek syzet smart të Ray-Ban

Ray-Ban Meta Smart Glasses mund të bëjnë gjëra si të identifikojnë objekte, monumente dhe kafshë, si dhe të përkthejnë tekst.

Meta do të sjellë AI në syzet smart Ray-Ban duke filluar muajin e ardhshëm, sipas një raporti nga The New York Times. Veçoritë multimodale AI, të cilat mund të kryejnë përkthime, së bashku me identifikimin e objekteve, kafshëve dhe monumenteve, kanë qenë në qasje të hershme që nga dhjetori i kaluar.

Përdoruesit mund të aktivizojnë ndihmësin smart të syzeve duke thënë “Hey Meta”, dhe pastaj duke thënë një kërkesë ose duke bërë një pyetje. Pastaj do të përgjigjet përmes altoparlantëve të integruar në kornizat e syzeve. NYT ofron një pamje se sa mirë funksionon AI e Meta kur merr syzet për një provë në një dyqan ushqimesh, gjatë drejtimit, në muze dhe madje edhe në kopshtin zoologjik. Edhe pse AI e Meta arriti të identifikonte saktë kafshët shtëpiake dhe veprat e artit, nuk e mori gjithçka saktë 100 përqind të kohës. NYT zbuloi se syzet kishin vështirësi të identifikonin kafshët e kopshtit zoologjik që ishin larg dhe pas kafazëve. Gjithashtu nuk arriti të identifikojë saktë një frut ekzotik, të quajtur cherimoya, pas disa përpjekjesh. Sa i përket përkthimeve AI, NYT zbuloi se syzet mbështesin anglishten, spanjishten, italianishten, frëngjishten dhe gjermanishten.

Lexo edhe: Brunilda Gjura: Shqiptarja ambicioze në garat me makina

Meta me siguri do të vazhdojë të përmirësojë këto veçori me kalimin e kohës. Për momentin, veçoritë AI në Ray-Ban Meta Smart Glasses janë të disponueshme vetëm përmes një liste pritjeje për qasje të hershme për përdoruesit në SHBA.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0