Merkel: Gjermania është në një pandemi të re për shkak të varianteve - Business Magazine Albania

Merkel: Gjermania është në një pandemi të re për shkak të varianteve

Gjermania

Gjermania është përfshirë nga një pandemi e re, për shkak të shpërndarjes së variantit të Covid, ka theksuar kancelarja gjermane Angela Merkel. Ajo ka lajmërua masa më të forta shtrënguese në përfundim të një maratone takimesh rajonale. “Kemi virus të ri më vdekjeprurës. Është më vdekjeprurës, më infektues dhe ngjitës për shumë kohë”, tha Merkel në një konferencë për shtyp.

Kancelarja gjermane  ka deklaruar të mbështesë kërcënimin e Komisionit Europiana për të bllokuar eksportimin e vaksinës AstraZeneca nëse BE nuk merr në dorëzim sasitë e programuara. “Kemi një problem të njohur me AstraZeneca”, ka theksuar Merkel në konferencën për shtyp në Berlin, duke pranuar se mbështet presionet e ushtruara në laboratorin britanik nga presidentja e komisionit Ursula von der Leyen, e cila ka kërcënuar së fundi se do të ndalojë eksportimin e vaksinën nga BE.

Lexo: Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës

 ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0