Mercedes do të ndërtojë një Sprinter Van elektrik - Business Magazine Albania

Mercedes do të ndërtojë një Sprinter Van elektrik


Është mirë të kesh dhe të ngasësh makinën tënde personale, elektrike. Po kur vjen puna te kompanitë që dërgojnë postën tuaj ose bëjnë rregullime të ndryshme? Edhe ato mund të përfitojnë nga teknologjia e makinave elektrike gjithashtu dhe Mercedes është gati të ndihmojë për këtë. Gjigandi gjerman është gati të prezantojë një Sprinter të ri, version elektrik. Detaje mbi çmimin apo performancën nuk bëhen të ditura por pritet që Mercedes të rregullojë makinën në bazë të kërkesave të kompanive.

Kostot e drejtimit të një makine të tillë elektrike janë të njëjta me ato të një makine të zakonshme me karburant por siç shprehet vetë Mercedes, e gjithë kjo ka të bëjë më tepër me uljen e ndotjes sesa uljen e kostove.

Ky dhe versionet e tjera të Sprinter, premtojnë të kenë gjithashtu një tjetër veçanti. Ka të bëjë me faktin se mund të porosisni pjesë për të ndërkohë që ende jeni brënda saj si dhe mund të përdorni smartphonin tuaj për ta lidhur me makinën duke kryer kështu funksione të ndryshme si për shembull ngrohja.

Mercedes pritet të nxjerrë në treg eSprinter diku rreth vitit 2019 edhe pse pritet ende njoftimi zyrtar. Veçanërisht në Europë, Sprinterat janë kudo. Nëse një pjesë e madhe e tyre janë elektrikë, kjo përkthehet në një reduktim të ndjeshëm të ndotjes urbane dhe asaj akustike.

burimi: engadget.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0