Mercedes-Benz lançon GLE-Class e shumëpritur

Mercedes-Benz lançon “GLE-Class” e shumëpritur


Marka më e mirë luksoze  me shitje rekord në Indi për plot nëntë muaj me radhë deri në shtator, Mercedes-Benz hodhi në treg të shumëpriturën “GLE SUV” për të marë kryesimin ndaj Audi Q5 dhe për t’i dhënë kompanisë avantazhe ndaj rivalit BMW me X5. 

I sapozgjedhuri në postin e Drejtorit të Manaxherit dhe CEO-s për rajonin e Indisë, Roland Folger, tha për Business Today In  ditën e premte:”GLE-Class i ri është përgjigjia ndaj aspiratave tona më të larta për SUV-in në treg. Si pasardhësi i ML-Class, pritshmëria jonë është që të arrijë majën e shitjeve të SUV të makinave të madhësisë së mesme në tregun indian.”

Ka shumë gjasa që kjo pritshmëri të realizohet dhe të shënojë shitje më të larta për Mercedes-Benz në shifra globale. Vetëm për periudhën Janar-Shtator ka bërë shitje rekord prej 10,079 automjetesh, përkundrejt 10,201 të tillave të shitura gjatë të gjithë 2014-ës. Deri tani, rivalët lokalë BMW dhe JLR nuk i kanë bërë akoma publike të dhënat e tyre.

Tregu indian po spostohet drejt blerjes së SUV dhe Mercedes –Benz nuk i ka korrur ende benefitet e saj. Portofoli i SUV që përfshin GLA, ML-Class dhe GL-Class u rrit fuqishëm me 70 % vetëm për periudhën Janar-Shtator.

Gjithashtu, për tre muaj me radhë deri në shtator , Mercedes-Benz ishte marka më e mirë në botë e makinave luksoze të shitura, duke ia kaluar BMW-së dhe Audi-t me kërkesën tejet të lartë për makinat e portofolit SUV.

Mercedes-Benz po kërkon të rifitojë lidershipin global në sektorin e makinave luksoze . Sidomos në Kinë ku  shifrat tregojnë se po ia del më së miri dhe  shitjet kanë pësuar një rritje me 31 % deri këtë shtator.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0