Memoria jone modifikon ngjarjet dhe kujtimet - Business Magazine Albania

Memoria jone modifikon ngjarjet dhe kujtimet


Si i kujtojme eventet e jetes sone ne te kaluaren? Sipas nje studimi amerikan te publikuar ne gazeten Neuroscience, sa here qe therrasim ne memorie nje episod te jetes sone, truri yne e modifikon pak kujtimin.

Me padurimin qe kemi ta kujtojme, ngjarja transformohet teresisht. Pas zbulimit te lidhjes mes turpit dhe trurit, nje tjeter studim shkencor zbulon aspektet me intime te personalitetit te njeriut.

Sipas ketij studimi nga Universiteti Northwestern, memoria jone funksionon pak a shume si ajo loja e vjeter e telefonave pa kabell, qe ne cdo hap shkakton nga nje ndryshim te kujteses ne krahasim me ate qe kemi jetuar.

Paradoksalisht, sa me shume kujtime aq me shume ndryshime te perceptimeve te ngjarjes dhe jo ngjarjen ne vetvete.

Transformim pas transformimi, ngjarja ne fund do te dale e ndryshuar teresisht nga ajo qe ka ndodhur realisht.

Autorja e studimit, Donna Bridge shpjegon se :”Kur personat kerkojne te kujtojne me saktesi ate qe kane jetuar me vjen per te qeshur. Memoria jone nuk eshte aspak statike. Nese kujtojme nje ngjarje ne driten e nje konteksti te ri dhe te nje periudhe te ndryshme te jetes sone, kujtesa tenton te integroje detaje te ndryshme dhe te paverteta”.

Raporti kompleks mes memories dhe ngjarjeve reale nuk ka lidhje vetem me ndryshimet, por edhe me fshirjen. Nje studim tjeter, kete here nga Universiteti Uppsala i publikuar ne Science, ka zbuluar se ngjarjet e forta emocionalisht mund te fshihen nga truri, sidomos nese ka ndienja te forta negative ne mes.

Permes nje testi te praktikuar nga studiuesit me nje foto te lidhur me nje traume neutrale, eshte treguar se si ne raste te ndryshme truri pengon riaktivizimin e ngjarjeve te dhimbshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0