Më në fund! Elon Musk prezanton modelet e para të kamionëve Tesla pas 5 vitesh - Business Magazine Albania

Më në fund! Elon Musk prezanton modelet e para të kamionëve Tesla pas 5 vitesh

Elon Musk pas blerjes kaotike të Twitter dhe prezantimit të çipit që do vendosen në trurin e njeriut ia ka dalë të mbajë edhe një premtim tjetër të tijin. Sipërmarrësi miliarder voziti kamionin e parë “Semi” të Tesla në një ngjarje shpërndarjeje në fabrikën e makinave Nevada të enjten mbrëma.

Tesla zbuloi kamionët e saj “Semi” tërësisht elektrik me bujë të madhe pesë vjet më parë, por datat e prodhimit kaluan çdo afat, duke bërë që edhe datat të lançimit të shtyheshin.

Lexo edhe: Kamioni elektrik i Elon Musk që do të revolucionarizojë transportin

Klienti fillestar Pepsi ka porositur 100 Tesla “Semi”, me më shumë firma që pritet të marrin automjetin sapo të rritet prodhimi.

Gjatë ngjarjes së dorëzimit të transmetuar drejtpërdrejt, Tesla publikoi një sërë videosh të shkurtra që nxjerrin në pah kamionin e saj të ri “Semi”.

Kamioni i ri vjen në dy variante – një model me rreze 500 milje që kushton 180,000 dollarë dhe një model me rreze 300 milje me një çmim prej 150,000 dollarë.

“Semi” i Tesla-s ka një pamje të hijshme dhe mund të arrijë 100 km në orë në 20 sekonda kur ngarkohet në peshën e saj maksimale bruto të automjetit prej 80,000 paund. Ai përfshin katër motorë të pavarur për fuqi dhe përshpejtim maksimal, duke i dhënë kosto të ulët energjie për milje./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0