Mbi 500 të shtruar në spitalet Covid. Manastirliu: shtimi i infektimeve një sinjal alarmi - Business Magazine Albania

Mbi 500 të shtruar në spitalet Covid. Manastirliu: shtimi i infektimeve një sinjal alarmi

spitalet Covid

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu theksoi se shtimi i infektimeve mbetet një sinjal alarmi.

“Pandemia nuk ka ikur, virusi është ende këtu dhe do të vazhdojë të jetë”, tha Manastriliu.

Sipas ministres, “Dje janë arritur mbi 500 të shtruar në spitalet e Covid. Janë në rritje të infektuarit në moshat e reja, po ashtu janë në rritje dhe pacientët në terapi intensive. Spitalet Covid janë duke përballuar një fluks në rritje, ndërsa spitalet rajonale po trajtojnë rastet post covid dhe ato të dyshuara për të lehtësuar dhe përballuar situatën”.

Lexo: Dështimi i vaksinimit do t’i kushtojë ekonomisë globale 9.2 trilionë dollarë

Bazuar në strategjitë e skenareve të vjeshtë-dimrit, sipas ministres, do të aktivizohen spitalet rajonale, duke nisur nga sot. Niset me Durrësin e Shkodrën, dhe më tej me Vlorën, Korçën dhe Elbasanin. “Nëse do të ketë mbingarkesa në këto spitale do të vijojmë me skenarët e dytë dhe të tretë për të aktivizuar në kapacitete të plota pavionët Covid nrenda strukturave tona të spitaleve rajonale”, tha ajo.

Po sot, sipas ministres, do të vijë dhe doza e tretë vaksinave prej 7 mijë, ndërsa po punohet për të lidhur kontrata të tjera.

Sipas Skënder Bratajt, ka një fond prej 40 mijë vaksinash, që sipas kontratës së nënshkruar mes Shqipërisë dhe kompanisë Pfizer do të dorëzohen brenda këtij muaji. Shqipëria ka një kontratë prej gjysmë milioni vaksina me Pfizer dhe rreth 1.1 mln të tjera si pjesë e mekanizmit të Covax, ndërkohë që Qeveria thotë është në bisedime edhe me kompaninë AstraZeneca

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0