Dështimi i vaksinimit do t’i kushtojë ekonomisë globale 9.2 trilionë dollarë - Business Magazine Albania

Dështimi i vaksinimit do t’i kushtojë ekonomisë globale 9.2 trilionë dollarë

Rimëkëmbja e ekonomisë globale rrezikon të dështojë nga vonesa në vaksinimin e koronavirusit, për kombet më të varfra në krahasim me kombet e pasura. Kjo do të thotë që ekonomitë në zhvillim rrezikojnë të bien më shumë ekonomikisht dhe kufizon hapësirën për kthim edhe në vendet e vaksinuara plotësisht, duke i privuar ata nga kërkesa për mallrat e tyre dhe furnizimi i pjesëve të prodhimit. Më keq akoma, mos luftimi i Covid-19 kudo mund të nënkuptojë mutacione më të vështira për t’u përmbajtur të virusit, duke gjeneruar kriza të reja shëndetësore dhe ekonomike.

“Me shndërrimin e virusit, asnjë vend nuk është i sigurt derisa e gjithë bota të vaksinohet dhe të arrijë imunitetin e tufës”, tha Chua Hak Bin, ekonomist i vjetër në Maybank Kim Eng Research Pte në Singapor.

Një studim i fundit i kryer nga Dhoma Ndërkombëtare e Tregtisë në SHBA arriti në përfundimin se një shpërndarje e pabarabartë i injeksioneve mund të privojë ekonominë botërore prej 9,2 trilionë dollarësh. Një hulumtim i ngjashëm nga Rand Corporation vlerësoi se kostoja vjetore mund të arrijë 1.2 trilionë dollarë. “Rritja globale këtë vit mund të jetë më pak se gjysma e vlerësimit të Bankës Botërore prej 4% nëse shpërndarja e vaksinave nuk lëviz shpejt, tha kryeekonomisti Carmen Reinhart.

Llogaritjet e tilla i vënë kombet e pasura nën presion të intensifikuar për të ndarë rezervat e tyre të vaksinave, edhe pse publiku i tyre mund të mos e mbështesë një bujari të tillë. Vendet evropiane tashmë janë në kundërshtim me aksesin në vaksina, ashtu si ato me pajisjet mbrojtëse personale një vit më parë. Gjithashtu, ka program që synon të mundësojë hyrjen në vaksina, i cili po financohet nga ekonomitë më të mëdha. Disa ekonomi në zhvillim në mbarë botën mund të shohin lehtësim së shpejti përmes iniciativës Covax të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Përhapja e ngadaltë e vaksinës paraqet një rrezik serioz. Një shpërthim i pakontrolluar i virusit do të thotë që ekonomitë në zhvillim do të vazhdojnë të mos funksionojnë më gjatë në planin afatgjatë”, shpjegojnë ekspertët.

Lexo: Shqipëria gati pasaportën për të vaksinuarit antiCOVID. Hapat për të lëvizur të lirë

Rand vlerësoi se i ashtuquajturi “nacionalizëm i vaksinave” mund të përfundojë duke u kushtuar vendeve me të ardhura të larta 119 miliardë dollarë në vit kundrejt një çmimi prej 25 miliardë dollarësh për furnizimin e vendeve me të ardhura të ulëta me vaksina. Ndërkohë, studimi i sponsorizuar nga Dhoma Ndërkombëtare e Tregtisë dhe i shkruar nga akademikë në Universitetin Koc dhe Universitetin e Maryland llogariti 49% të kostos ekonomike të një pandemie të zgjatur në mbarë botën do të përballohej nga ekonomitë e përparuara edhe nëse ata gëzojnë vaksinim total. Pothuajse gjysma e të anketuarve në një sondazh të drejtuesve nga kompania “Oxford Economics Ltd” shohin që aktiviteti në biznesin e tyre mbetet nën nivelet para-pandemike përgjatë vitit 2021. Më shumë se katër në pesë të anketuar kanë shënuar valë të përsëritura pandemike si një rrezik domethënës ose shumë i rëndësishëm për periudhën afatmesme. Ekonomitë në zhvillim janë më të prekshme krahasuar me vendet e pasura, duke grumbulluar dozat e tyre sepse sistemet e tyre të brishta shëndetësore po lodhen nën peshën e infeksioneve në rritje. Atyre u mungojnë burimet për të gjeneruar dhe shpërndarë vaksina aq shpejt sa kolegët e tyre më të pasur dhe investimet e huaja po rrjedhin në vende më të sigurta.

Instituti Peterson për Ekonomi Ndërkombëtare shpalosi dilemën e paraqitur nga e ashtuquajtura nacionalizim i vaksinave në një raport të botuar këtë javë me titull: “Pandemia nuk është nën kontroll askund nëse nuk kontrollohet kudo.”

“Nëse e keni shëndetin publik jashtë kontrollit diku, nuk është vetëm një problem ekonomik lokal, është një problem ekonomik global. Por, për fat të keq, nuk jam i sigurt se dikush po përgatitet të bëjë diçka në lidhje me të”, tha një nga autorët e raportit.

BLOOMBERG

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0