Mark Cuban i jep lëvdata të rralla Elon Musk: "i jashtëzakonshëm" - Business Magazine Albania

Mark Cuban i jep lëvdata të rralla Elon Musk: “i jashtëzakonshëm”

Rivaliteti midis miliarderëve Mark Cuban dhe Elon Musk mund të ketë marrë një kthesë miqësore pas debatit presidencial të vitit 2024. Pasi Presidenti Joe Biden dhe ish-Presidenti Donald Trump debatuan javën e kaluar, Kuban u tha ndjekësve të tij X se ai përdori dy modele rivale të AI ( Grok i xAI dhe ChatGPT i OpenAI) për të përmbledhur rezultatet e debatit dhe për t’i treguar se cilin kandidat duhet të punësojë për një profesionist. 

Sipas Cuban, Grok i Musk e tejkaloi ChatGPT-n pasi përdori robotin në “modalitetin argëtues.”

“BTW, @elonmusk, ky “shit” është i jashtëzakonshëm lol”, tha Cuban sinqerisht.

 

Twitter

Mendimi i Grokut ishte se të dy kandidatët kishin një “mungesë pjekurie, profesionalizmi dhe serioziteti” që do t’i “skualifikonte ata të punësoheshin për shumicën e pozicioneve profesionale” dhe kështu nuk zgjodhën të mbështesnin asnjërën. ChatGPT gjithashtu përfundimisht arriti në të njëjtin përfundim se asnjëri nga kandidatët nuk duhet të punësohet, por e bëri këtë me një ton më pak të mprehtë, më shumë çështje faktesh, ndërsa theksoi pikat përmbledhëse nga debati në secilën anë. Që nga e hëna pasdite, Musk nuk i ishte përgjigjur publikisht miratimit të Kubanit.

Të dy shpesh e kanë hedhur poshtë atë në mediat sociale për mendimet e përplasura për çështje të ndryshme, duke përfshirë kritikat e ashpra të Kubanit ndaj ndryshimeve të Musk pas marrjes së X, dikur Twitter.

“Pikëkalimi blu i trashëgimisë nënkuptonte që dikush mori kohë për të vendosur që përdoruesi mund të ishte në gjendje të kontribuonte diçka më shumë,” argumentoi Cuban, pasi Musk ndryshoi politikën e verifikuar të platformës. “Unë e gjeta atë të vlefshëm. Më kurseu kohë dhe për shkak se Twitter e bëri një punë të mirë, më hapi sytë ndaj njerëzve të rinj për të cilët nuk i njihja.”

Majin e kaluar, Musk i tha Kubanit përmes X se “sugjerimet për përmirësim” ishin të mirëseardhura. Cuban më pas shtypi një plan me shtatë pika për platformë, por Musk ende nuk është përgjigjur.

Që nga e hëna pasdite, Kubani ka një vlerë rreth 7.49 miliardë dollarë. Vlera e Musk është rreth 329 milionë dollarë.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0