Mark Cuban hap farmacinë e tij online - Business Magazine Albania

Mark Cuban hap farmacinë e tij online

farmacinë

Mark Cuban ka shtuar një tjetër titull në rezumenë e tij si pronar farmacie.

Sipërmarrësi, pronar i Dallas Mavericks, mikpritës i Shark Tank, entuziast i kriptove ka lançuar Mark Cuban Cost Plus Drug Company, një farmaci online që premton çmime më të ulëta për mbi 100 ilaçe, duke përfshirë ato që zakonisht shërbejnë për kolesterolin e lartë dhe hipertensionin.

Për të ulur kostot, Cuban ndërpreu ndërmjetësin, duke krijuar shitësin e tij me shumicë farmaceutike dhe duke negociuar drejtpërdrejt me prodhuesit e barnave dhe farmacitë për zbritje. Kompania i shet barnat me një çmim prej 15% dhe një tarifë shtesë prej 3 dollarësh për farmacistin. Transporti është 5 dollarë.

Ndër barnat me zbritje është mesalamina, e cila trajton kolitin ulçeroz, Atorvastatin (një version gjenerik i ilaçit për kolesterolin Lipitor), thuhet në faqen e internetit të kompanisë.

“Ka shumë aktorë të këqij në zinxhirin e furnizimit farmaceutik që i pengojnë pacientët të marrin ilaçe të përballueshme,” tha CEO Alex Oshmyansky në një deklaratë. “Marrja e barnave potencialisht shpëtimtare nga të cilat varen njerëzit është një problem që nuk mund të injorohet. Është e domosdoshme që ne të ndërmarrim veprime dhe të ndihmojmë zgjerimin e aksesit në këto medikamente për ata që kanë më shumë nevojë për to.”

Sipërmarrja nuk do të pranojë pagesa sigurimesh në këtë moment, duke kërkuar para në dorë, por ajo pretendon se çmimet e saj janë ende nën atë që pacientët do të paguanin me sigurim në një farmaci tipike.

Lexoni: Martin Shkreli përfundimisht dënohet me 7 vjet burg!

Farmacia online, e cila u lançua me një emër tjetër në vitin 2018, u krijua pasi i ashtuquajturi vëllai i farmacisë, Martin Shkreli, ngriti në mënyrë dramatike çmimin e disa barnave thelbësore dhe u bë një shkak për zemërimin e konsumatorëve mbi çmimet e barnave.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0