Maksimizimi i shitjeve: Një pamje e parimeve dhe praktikës së saj

Maksimizimi i shitjeve: Një pamje e parimeve dhe praktikës së saj

Maksimizimi i shitjeve: Një pamje e parimeve dhe praktikës së saj

Si mund të tërhiqni personat / bizneset që iu interesojnë?  Çfarë mund të bëni për t’i dhënë biznesit tuaj një shans tek të tjerët, për ta treguar veten në një bazë të re klientësh?

 Mënyra më e njohur për të tërhequr klientë të rinj dhe për të ndërtuar një bazë të re klientësh është: maksimizimi i shitjeve – procesi i fitimit për të gjeneruar sa më shumë të ardhura që mund të jetë e mundur. Është e pamundur të gjenerosh vazhdimisht të ardhura maksimale pa sakrifikuar të hyra dhe ekzekutohet me strategji specifike. Është një proces që synon të nxisë interesin e klientit dhe të vendosë shitjet në lëvizje, por nuk ka asnjë garanci që ajo do të rezultojë me pritshmëritë tuaja.

Fundi i maksimalizimit të shitjeve është i njëjtë me pothuajse çdo strategji tjetër biznesi: fitimi. Maksimizimi i shitjeve është një investim. Pra, është një përpjekje e një kompanie për të gjeneruar të ardhura nga shitjet në shkallën më të lartë të mundshme. Nëse zbatoni një strategji të maksimizimit të shitjeve e cila nuk funksionon, atëherë rezultati do të jetë: humbje kohe dhe humbje kapitali.

Si të maksimizoni të ardhurat nga shitjet?

Teorikisht, maksimalizimi i shitjeve arrihet kur një biznes shet sa më shumë një produkt ose shërbim pa bërë humbje, domethënë të ardhurat mesatare të një produkti ose shërbimi janë të njëjta me koston e saj mesatare për ta prodhuar atë. Kjo shpesh arrihet me ulje strategjike të çmimeve.

Megjithatë kompanitë jo gjithmonë i respektojnë ato standarde strategjike. Shumë biznese që zbatojnë maksimalizimin e shitjeve veprojnë me humbje për aq kohë sa ata e gjykojnë të arsyeshme. Vendimi nëse doni të implementoni një strategji të maksimizimit të shitjeve mund të definohet në tre faktorë kryesorë: kufizimet kohore, buxheti juaj dhe vendi juaj në tregun tuaj konkurrues.

  • Ju duhet të keni një ide, se sa kohë jeni të gatshëm të shfrytëzoni, për të realizuar një strategji të maksimizimit të shitjeve. Sa kohë mendoni se do t’ju duhet për të arritur qëllimet tuaja?
  • Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh situatën tuaj financiare. A mund të buxhetoni për humbjen e pashmangshme të fitimeve?
  • Dhe së fundi, ju duhet të vlerësoni sa besim keni në ofertën tuaj, në krahasim me konkurentët tuaj?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0