Lubjana ka gjetur zgjidhjen për një ajër më të pastër


Lubjana është kryeqyteti i Sllovenisë. Ajri është i pastër dhe popullata me drerë, lepuj dhe breshka jetojnë aty.

Lubjana është kryeqyteti i parë Europian që synon të arrijnë zero-mbetje. Por, para 15 vitesh, të gjitha mbetjet derdheshin në landfille. Kjo ishte shumë e kushtueshme sepse zihej hapësirë dhe shpërdoroheshin shumë burime.

Ndaj qyteti vendosi të ndryshojë.

Në vitin 2002, nisi ndarja e mbetjeve në kategori: letër, xham, plastikë në kontenierë të ndryshëm. Katër vite më vonë, qyteti nisi të mbledhë mbeturina derë më derë.

Koleksioni i bio mbeturinave do të bëhet i detyrueshëm në të gjithë Europën në vitin 2023, por Lubjana ka dy dekada që e zbaton këtë.

Objektet që nuk janë të thyera ripërdoren: ato kontrollohen, pastrohen dhe shiten me çmim më të ulët.

Dyqanet zero-mbeturina janë një trend në rritje në Lubjanë. Edhe pse i mbushur me turistë, qyteti është i pastër. Thuajse çdo rrugicë ka kosha të ndarë për letër, paketime dhe teprica të tjera.

Qendra Rajonale për Menaxhimin e Mbetjeve (RCERO) u hap në 2015 dhe sot i shërben pothuajse një të katërtës së gjithë Sllovenisë, duke përdorur gaz natyral për të mundësuar ngrohjen dhe elektricitetin, procese këto që realizohen nga riciklimi i 95% të mbetjeve vendase, ku vetëm 5% e tyre dërgohen në landfille.

Parandalimi, ripërdorimi dhe riciklimi janë kryesor. Përveç mbledhjes derë- më-derë, Lubjana ka dhe dy qendra të mëdha të riciklimit të mbetjeve ku qytetarët depozitojnë mbetjet e tyre.  RCERO është pika më e famshme, që ka më shumë se 1000 vizita në ditë dhe qyteti planifikon të ndërtojë të paktën dhe tre pika të tjera.

/TheGuardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale