Llampa ekologjike qe funksionon me gravitet (VIDEO) - Business Magazine Albania

Llampa ekologjike qe funksionon me gravitet (VIDEO)


Llampa me ekologjike eshte ajo qe nuk shfrytezon energji elektrike qe prodhojne mbeturina apo emetojne gaz. GravityLight propozohet si nje zgjidhje e kesaj dileme duke avancuar nje oferte jo te keqe, burimi i energjise nuk eshte gje tjeter vetem graviteti, apo forca e terheqjes se planetit tone. Si funksionon?

Duhet nje ‘input’ i vogel i energjise njerezore per te nisur sistemin. Eshte nje zgjidhje e mire per vendet ne zhvillim. Ne thelb funksionon si oret e vjetra me lavjerres qe montonin peshat, qe krijonin nje levizje pikerisht per gravitetin. Parimi GravityLight eshte e njejta e dhene qe duhet gjithmone te ngarkoje nje peshe dhe pastaj duhet qe graviteti te levize vete duke u bere keshtu buri energjie.

Cdo gje qe thame ilustrohet me thjeshte ne kete video. GravityLight ofron ide qe te zevendesohen sistemet e ndricimit qe jane te demshme ne vendet ne zhvillim, sidomos ne vendet me te varfra si Azia, Afrika dhe Amerika Jugore, sepse shkaktojne shume probleme shendetesore neper shtepira.

Pershembull vajguri, nje llampe me vajgur demton mushkerite ne te njejten menyre si te pini dy paketa cigare ne dite, ne total prodhon 244 milion ton CO2 ne vit dhe kushton deri ne 10-20% e totalit te shpenzimeve te nje familjeje tipike vendase.

GravityLight nuk perfshin bateri sepse nuk depoziton asgje, sepse eshte nje lloj drite ‘on demand’ domethene qe kur deshirohet te ndricohet karikohet sistemi dhe ndizet kercimi dhe levizja e peshave qe zbresin dhe veprojne si nje gjenerator i vogel mekanik.

Autonomia eshte per 30 minuta me karikim te plote dhe mund te transferohet energji dhe ne pajisje te tjera si telefoni. Cmimi eshte 10 dollare, por mirembajtja nuk eshte asgje. Ne Indiegogo mund te blesh per 60 dollare nje dhe te dhurosh nje per ndonje vend ne zhvillim.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0