Llampa ekologjike qe funksionon me gravitet (VIDEO)


Llampa me ekologjike eshte ajo qe nuk shfrytezon energji elektrike qe prodhojne mbeturina apo emetojne gaz. GravityLight propozohet si nje zgjidhje e kesaj dileme duke avancuar nje oferte jo te keqe, burimi i energjise nuk eshte gje tjeter vetem graviteti, apo forca e terheqjes se planetit tone. Si funksionon?

Duhet nje ‘input’ i vogel i energjise njerezore per te nisur sistemin. Eshte nje zgjidhje e mire per vendet ne zhvillim. Ne thelb funksionon si oret e vjetra me lavjerres qe montonin peshat, qe krijonin nje levizje pikerisht per gravitetin. Parimi GravityLight eshte e njejta e dhene qe duhet gjithmone te ngarkoje nje peshe dhe pastaj duhet qe graviteti te levize vete duke u bere keshtu buri energjie.

Cdo gje qe thame ilustrohet me thjeshte ne kete video. GravityLight ofron ide qe te zevendesohen sistemet e ndricimit qe jane te demshme ne vendet ne zhvillim, sidomos ne vendet me te varfra si Azia, Afrika dhe Amerika Jugore, sepse shkaktojne shume probleme shendetesore neper shtepira.

Pershembull vajguri, nje llampe me vajgur demton mushkerite ne te njejten menyre si te pini dy paketa cigare ne dite, ne total prodhon 244 milion ton CO2 ne vit dhe kushton deri ne 10-20% e totalit te shpenzimeve te nje familjeje tipike vendase.

GravityLight nuk perfshin bateri sepse nuk depoziton asgje, sepse eshte nje lloj drite ‘on demand’ domethene qe kur deshirohet te ndricohet karikohet sistemi dhe ndizet kercimi dhe levizja e peshave qe zbresin dhe veprojne si nje gjenerator i vogel mekanik.

Autonomia eshte per 30 minuta me karikim te plote dhe mund te transferohet energji dhe ne pajisje te tjera si telefoni. Cmimi eshte 10 dollare, por mirembajtja nuk eshte asgje. Ne Indiegogo mund te blesh per 60 dollare nje dhe te dhurosh nje per ndonje vend ne zhvillim.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale