Ligji i parë i madh në botë për inteligjencën artificiale merr dritën jeshile të BE-së - Business Magazine Albania

Ligji i parë i madh në botë për inteligjencën artificiale merr dritën jeshile të BE-së

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian BE ranë dakord të martën për ligjin e parë të madh në botë për rregullimin e inteligjencës artificiale, ndërsa institucionet në mbarë botën garojnë për të futur frenime për teknologjinë.

Këshilli i BE-së tha se arriti miratimin përfundimtar për Aktin e AI – një rregullore novatore që synon të prezantojë grupin e parë gjithëpërfshirës të rregullave për inteligjencën artificiale.

“Miratimi i aktit të AI është një moment historik i rëndësishëm për Bashkimin Evropian,” tha Mathieu Michel, Sekretari i Shtetit i Belgjikës për dixhitalizimin në një deklaratë të martën.

“Me aktin e AI, Evropa thekson rëndësinë e besimit, transparencës dhe llogaridhënies kur kemi të bëjmë me teknologjitë e reja, ndërsa në të njëjtën kohë siguron që kjo teknologji me ndryshim të shpejtë mund të lulëzojë dhe të nxisë inovacionin evropian,” shtoi Michel.

Akti i AI aplikon një qasje të bazuar në rrezik për inteligjencën artificiale, që do të thotë se aplikime të ndryshme të teknologjisë trajtohen ndryshe, në varësi të kërcënimeve që ato paraqesin për shoqërinë.

Lexo edhe:Strategji për Sukses: Matrica e Eisenhower-it, që ndan detyrat në katër kategori

Ligji ndalon aplikimet e AI që konsiderohen “të papranueshme” për sa i përket nivelit të tyre të rrezikut. Format e aplikacioneve të papranueshme të inteligjencës artificiale paraqesin të ashtuquajturat sisteme të “pikëzimit social” që rendit qytetarët bazuar në grumbullimin dhe analizën e të dhënave të tyre, policimin parashikues dhe njohjen emocionale në vendin e punës dhe në shkolla.

Sistemet e AI me rrezik të lartë mbulojnë automjete autonome ose pajisje mjekësore, të cilat vlerësohen në bazë të rreziqeve që ato paraqesin për shëndetin, sigurinë dhe të drejtat themelore të qytetarëve. Ato përfshijnë gjithashtu aplikime të AI në shërbimet financiare dhe arsimin, ku ekziston rreziku i paragjykimeve të ngulitura në algoritmet e AI.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0