Lidhni rripin e sigurimit! Në vitin 2022 do të fluturojmë në Mars

Lidhni rripin e sigurimit! Në vitin 2022 do të fluturojmë në Mars


Musk ka në plan t’a bëjë këtë, jo vetëm përmes raketave të ripërdorshme, të cilat janë thelbi i modelit SpaceX, por gjithashtu edhe përmes zhvillimit të një makine më të madhe, plotësisht të ripërdorshme.

Ky mjet është koduar me emrin “BFR” (Big F * cking Rocket) dhe është planifikuar të zëvendësoj Falcon 9, Falcon Heavy dhe Dragon.

BFR do të jetë 106 metra i gjatë, 9 metra i gjerë dhe do të ketë një ngarkesë prej 150 tonësh – pesë herë më shumë se Falcon Heavy, automjeti më i madh aktual i kompanisë.

Ndërtimi i BFR do të fillojë vitin e ardhshëm dhe Musk tha se do të financohet nga të ardhurat e nisjes së satelitëve dhe shërbimi i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.

Për udhëtimin në Mars, BFR do të ketë 40 kabina. Musk tha se këto kabina do të përshtaten në mënyrë ideale me dy ose tre vetë, që do të thotë se do të ketë rreth 100 njerëz në fluturim. Cisternat e rimbushura do të dërgohen në orbitë për të furnizuar BFR, të mjaftueshme për t’a çuar atë në Mars.

“Gjëja më e bukur e udhëtimit në hapësirë është që nuk ka fërkime … do të jetë i qetë si mëndafshi. Nuk ka turbullirë, asgjë”, tha Musk.

Kjo video ju tregon se si BFR do të jetë në gjendje të transportoj njerëz nga çdo qytet në një qytet tjetër në Tokë në më pak se një orë:

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0