Liderët botërorë në OKB/ Për tre ditë, vëmendjen më të madhe e merr lufta dhe konfliktet - Business Magazine Albania

Liderët botërorë në OKB/ Për tre ditë, vëmendjen më të madhe e merr lufta dhe konfliktet

Vala e opinionit ndërkombëtar duket se po zhvendoset në mënyrë vendimtare kundër Rusisë, pasi shumë vende po i bashkohen Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj për të dënuar luftën e Moskës në Ukrainë dhe kërcënimet e saj ndaj parimeve ndërkombëtare. 

Të martën, të mërkurën dhe të enjten, pjesa më e madhe e komunitetit ndërkombëtar foli kundër konfliktit në një shfaqje të rrallë uniteti në Kombet e Bashkuara .Ndryshimi i dukshëm në opinion ofron njëfarë shprese se rritja e izolimit do të shtojë presionin mbi Putinin për të negociuar një marrëveshje paqe.

Lexo edhe: Shefi i OKBS-së thirrje: “Më shumë taksa për kompanitë e karburanteve fosile”

Ndërkohë pas këtyre  tre ditëve , konflikte dhe shqetësime të tjera kanë filluar të shfaqen. Kryeministri i Armenisë nga ana tjetër paralajmëroi se “rreziku i agresionit të ri nga Azerbajxhani mbetet shumë i lartë” pas shpërthimit më të madh të armiqësive midis dy kundërshtarëve në gati dy vjet.

Udhëheqësit nga Iraku dhe Pakistani, ndërkohë, do të dalin këtë të premte në skenë . Të dy vendet janë thelbësore për rendin gjeopolitik botëror, por kanë marrë më pak vëmendje globale vitet e fundit. Mbledhja vjetore e liderëve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së ofron një mundësi për çdo vend të shprehë shqetësimet dhe shpresat e tij./ The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0