Lenovo sjell në treg laptopin me ekran të palosshëm

Lenovo

Lenovo prezantoi ditën e sotme një ThinkPad ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim: Thinkpad X1 Fold.

Laptopi me ekran 13-inç OLED del në shitje nga dita e sotme për 2,499 dollarë. Ideja pas këtij produkti është përdorimi i Fold si një tablet i madh kur është plotësisht i hapur.

Lenovo

Ekrani i tij mund të paloset deri në 90 gradë por edhe të përdoret si laptop kur tastiera virtuale shfaqet në gjysmën tjetër. E gjitha mund të paloset dhe vendoset në çantë pa zënë shumë hapësirë. Sa i përket specifikave, Thinkpad X1 Fold vjen me procesorët Intel të gjeneratës së 11-të, dy porta USB-C dhe një portë SIM, 8GB RAM, deri në 1TB memorie dhe bateri 50Wh.

Lenovo

Krahas tij Lenovo prezantoi ThinkPad Nano, që kompania thotë se është ThinkPad-i më i lehtë dhe i hollë prodhuar ndonjëherë. Bazohet në platformën Intel Evo, një laptop me bateri jetëgjatë, karikim dhe ndezje të shpejtë. Sistemet Evo përfshijnë procesorë Tiger Lake të gjeneratës së 11 Intel, Wi-Fi 6 dhe Thunderbolt 4. Ekrani i Nano është 13-inç 2K.

Lenovo

Sa i përket specifikave, Nano përfshin procesorë deri në Core i7, 16GB RAM, 1TB memorie dhe bateri 48Wh. Lenovo krenohet edhe me mikrofonët 360-gradë dhe grafikat Intel Xe. Nano del në shitje në tre mujorin e fundit të vitit për 1,399 dollarë.

The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale