Lajmet false do te zbulohen fale algoritmeve ‘anti-shpikje’ - Business Magazine Albania

Lajmet false do te zbulohen fale algoritmeve ‘anti-shpikje’


Zhvilluar nga nje ekip i kerkuesve te Universitetit te Lozanes, qe ju lejon te gjeni burimet e informacioneve qe qarkullojne ne rrjet. Do te perdoret edhe ne tregti dhe sigurim.

Numrat per te permiresuar cilesine e informacionit dhe per te gjetur burimin, origjinen e lajmeve qe qarkullojne ne rrjet. Gjithcka fale nje algoritmi “anti-shpikje” te zhvilluar nga disa kerkues te Politeknikut te Lozanes, ne revisten Physical Review Letters 1, shpjegojne sesi matematika mund te perdoret si per ‘te pastruar lajmet’ ose ‘si nje arme e fuqishme ne boten reale per te frenuar epidemi dhe sulme terroriste’.

Kjo gje nuk eshte vetem ne aspektin e botes se informacionit. Ketu jane vene ngushte dhe terroristat e faqeve qe prodhojne vazhdimisht viruse, spam, etj.

“Fale metodes sone, eshte e mundur te zbulohet burimi i te gjithe gjerave qe qarkullojne ne rrjet vetem duke ‘degjuar’ nje numer te kufizuar te anetareve te ketij rrjeti”, thote Pedro Pinto, nje nga kerkuesit e laboratorit te komunikimit audiovizual te Politeknikut qe kane zhvilluar algoritmin.
Por cili eshte mekanizmi? Facebook : zera te pakontrolluar ne llogarine tuaj qe vijne nga lista e miqve. Si te gjesh burimin?

“Mjafton te shohesh mesazhet e marra nga 15 miq ne rrjet dhe te keni parasysh faktorin kohe, algoritmi yne mund te rindertoje rrugen e informacionit deri tek burimi”, shton Pinto.

Ne te njejten kohe kjo metode mund te perdoret per te identifikuar origjinen e mesazheve spam apo viruseve informative duke perdorur pak ‘kimike’ ne rrjet. Nuk behet fjale vetem per njoftime ne leter. Sepse efikasiteti i algoritmit eshte testuar dhe ne boten reale. Ka arritur, pershembull, te shkoje ne origjinen e nje epidemie kolere ne Afriken e Jugut.

Jo vetem, kjo metode matematike eshte rezultat i dobishem edhe ne luften kunder terrorizmit, ka arritur te identifikoje nje nga mendjet e sulmit te 11 shtatorit. Kjo metode arriti te analizoje disa telefonata te shkembyera ne rrjet te terroristeve dhe i publikuan me pas ne gazeta.

Por algoritmi nuk eshte vetem nje mjet ne duart e policeve dhe detektiveve private, me shume ose me pak profesioniste. Mund edhe te perdoret si ndihme e dobishme i kompanive qe perpiqen te reklamojne ne internet dhe duan te identifikojne blogjet me me shume influence per te ndikuar ne klientet potenciale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0