Ky ilaç eksperimental mund të kurojë kancerin - Business Magazine Albania

Ky ilaç eksperimental mund të kurojë kancerin

ilaç eksperimental

Një grup i vogël njerëzish me kancer rektal sapo përjetuan një mrekulli shkencore: kanceri i tyre thjesht u zhduk pas një trajtimi eksperimental. 

Në një provë shumë të vogël të bërë nga mjekët në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering në New York, pacientët morën një ilaç të quajtur dotarlimab për gjashtë muaj. Prova rezultoi në zhdukjen e secilit prej tumoreve të tyre. Grupi i provës përfshinte vetëm 18 persona, dhe ka ende më shumë për të mësuar se si funksionoi trajtimi. Por disa shkencëtarë thonë se këto lloj rezultatesh nuk janë parë kurrë në historinë e kërkimit të kancerit. 

Dr. Hanna Sanoff e Qendrës Gjithëpërfshirëse të Kancerit Lineberger të Universitetit të Karolinës së Veriut iu bashkua NPR’s All Things Considered për të përshkruar se si funksionon ky ilaç dhe çfarë mund të nënkuptojë për të ardhmen e kërkimit të kancerit. Edhe pse ajo nuk ishte e përfshirë në studim, Dr. Sanoff ka shkruar për rezultatet. 

Për mënyrën se si ilaçi funksionon për të trajtuar kancerin: 

Ky medikament është nga një klasë e barnave të quajtura frenues të pikave të kontrollit imunitar. Këto janë ilaçe imunoterapie që funksionojnë jo duke sulmuar drejtpërdrejt kancerin në vetvete, por në fakt duke bërë që sistemi imunitar i një personi të kryejë në thelb punën. Këto janë ilaçe që kanë qenë rreth melanoma dhe kancere të tjera për një kohë të gjatë, por në të vërtetë nuk kanë qenë pjesë e kujdesit rutinë të kancerit kolorektal deri vonë. 

Lexoni: Kanceri: Analiza e ADN-së zbulon të dhëna të reja

Për llojet e efekteve anësore që patën pacientët: 

Shumë, shumë pak në këtë studim – në fakt, çuditërisht pak. Shumica e njerëzve nuk kishin fare efekte të rënda negative. 

Për mënyrën se si ky studim mund të shihet si ‘ndryshues i praktikës’: 

Shpresa jonë do të ishte që për këtë nëngrup njerëzish – që është vetëm rreth pesë përqind deri në 10 përqind e njerëzve që kanë kancer rektal – nëse mund të vazhdojnë dhe të marrin vetëm gjashtë muaj imunoterapi dhe të mos kenë asgjë nga pjesa tjetër. Zhvendosja e paradigmës përdoret shpesh, por kjo me të vërtetë është absolutisht e ndryshimit të paradigmës. 

Përse ideja për të qenë në gjendje të anashkaloni operacionin për trajtimin e kancerit është kaq revolucionare: 

Në kancerin e zorrës së trashë, kjo është pjesë e bisedës që bëjmë me dikë kur ai diagnostikohet. Ne shpresojmë shumë për të qenë në gjendje t’ju kurojmë, por për fat të keq, ne e dimë se trajtimet tona do t’ju lënë me pasoja që, në fakt, mund të ndryshojnë jetën. Kam pasur pacientë të cilët, pas kancerit të tyre rektal, mezi kanë dalë nga shtëpia për vite – dhe në disa raste, madje edhe dekada – për shkak të pasojave të mosmbajtjes dhe turpit që shoqërohet me këtë. 

Në hapat e mëtejshëm për ilaçin: 

Ajo që me të vërtetë do të doja është të bënim një provë më të madhe ku ky ilaç përdoret në një mjedis shumë më të larmishëm për të kuptuar se cila do të jetë shkalla reale e vërtetë e përgjigjes. Nuk do të përfundojë të jetë 100 përind. Shpresoj të kafshoj gjuhën time për këtë në të ardhmen, por nuk mund ta imagjinoj se do të jetë 100 përqind. Dhe kështu kur shohim se cila është shkalla e vërtetë e përgjigjes, atëherë mendoj se mund ta bëjmë këtë gjatë gjithë kohës. 

/npr.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0