Ky është vendi me numrin më të madh të miliarderëve


New York ka qenë në krye të listës së vendeve me numrin më të madh të njerëzve të pasur që prej vitit 2011. 

Hong Kong arriti të “mundë” Big Apple (pseudonimi i New York) duke u bërë destinacioni kryesor me numrin më të madh të njerëzve më të pasur të planetit, sipas një studimi të botuar nga firma kërkimore “Wealth X”.

Rritja ekonomike e shpejtë në dekadat e fundit dhe lulëzimi i bursave, kanë ndihmuar në rritjen e numrit të njerëzve super të pasur në rajon.

Një nga miliarderët më të njohur në Hong Kong është Li Ka-shing, perandoria e të cilit ‘Cheung Kong’ kontrollon porte, rrjete telekomunikacioni dhe kompani energjitike në të gjithë globin.

Globalisht, numri i individëve ultra të pasur u rrit me 13% vitin e kaluar në më shumë se 250,000. Pasuria totale e tyre e kombinuar arriti 31.5 trilionë dollarë, të nxitur nga një rënie në ekonominë globale dhe performancave të mira të tregjeve të aksioneve.

Lista me 10 vendet me pasuri të madhe globale përfshin qytete si Tokio, Los Anxhelos, Paris dhe Londër.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale