Ky është vendi me numrin më të madh të miliarderëve

Ky është vendi me numrin më të madh të miliarderëve


New York ka qenë në krye të listës së vendeve me numrin më të madh të njerëzve të pasur që prej vitit 2011. 

Hong Kong arriti të “mundë” Big Apple (pseudonimi i New York) duke u bërë destinacioni kryesor me numrin më të madh të njerëzve më të pasur të planetit, sipas një studimi të botuar nga firma kërkimore “Wealth X”.

Rritja ekonomike e shpejtë në dekadat e fundit dhe lulëzimi i bursave, kanë ndihmuar në rritjen e numrit të njerëzve super të pasur në rajon.

Një nga miliarderët më të njohur në Hong Kong është Li Ka-shing, perandoria e të cilit ‘Cheung Kong’ kontrollon porte, rrjete telekomunikacioni dhe kompani energjitike në të gjithë globin.

Globalisht, numri i individëve ultra të pasur u rrit me 13% vitin e kaluar në më shumë se 250,000. Pasuria totale e tyre e kombinuar arriti 31.5 trilionë dollarë, të nxitur nga një rënie në ekonominë globale dhe performancave të mira të tregjeve të aksioneve.

Lista me 10 vendet me pasuri të madhe globale përfshin qytete si Tokio, Los Anxhelos, Paris dhe Londër.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0