Ky aplikacion do t’ju mbrojë nga gjarpërinjtë dhe merimangat

Nëse keni hasur ndonjëherë në një gjarpër ose merimangë dhe keni pyetur veten nëse mund t’ju vrasë, një aplikacion i krijuar së fundmi mund t’jua zbulojë këtë. Aplikacioni i quajtur “Critterpedia” mund të mos jetë vëçanërisht i dobishëm në Europë. Por në Australi p.sh numërohen 170 specie gjarpërinjsh, shumica pre tyre helmues, dhe mbi 2000 lloje merimangash.

Aplikacioni ju lejon të ngarkoni një fotografi të një gjarpri ose merimange, dhe pastaj menjëherë t’ju tregojë se çfarë specie është dhe nëse duhet të trembeni apo jo. Programi analizon foton tuaj, dhe më pas përdor një algoritëm për të kuptuar klasifikimin e specieve.

Si funksionon aplikacioni? Aktualisht programi është ende në fazën e testimit, dhe përshkruhet si një ‘motor kërkimi për të mësuar’, kështu që ai do të azhurnojë vazhdimisht informacionin e tij, pasi përdoruesit fillestarë fillojnë të bashkëveprojnë me të. Ndërsa disa nga të dhënat tashmë ekzistojnë, mund të jetë e vështirë kur dy lloje merimangash ose gjarpri duken pothuajse identikë.

Euronews

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale