Kufjet e reja të Google përkthejnë 40 gjuhë

Kufjet e reja të Google përkthejnë 40 gjuhë


Google zhvilloi eventin e tij të përvitshëm për paisjet hardware këtë të Mërkurë, ku prezantoi telefonin e ri Pixel dhe Google Home. Por, produkti i cili tërhoqi më shumë vëmendjen gjatë prezantimit ishin një palë kufje.

Kufjet me superfuqi, të quajtura Pixel Buds, janë kundërpërgjigjia për AirPod-ët e Apple. Këto kufje bëjnë diçka që kufjet e Apple nuk mund ta bëjnë: Përkthejnë gjuhën e folur në kohë reale.

Ky proces realizohet përmes Google Translate, i cili është përfshirë në sistemin e Google Pixel. Mjafton të shtypni kufjen e djathtë dhe të thoni diçka të tillë: “Më ndihmo të flas spanjisht,” (Help me speak Spanish) dhe Google i futet punës. Personi pranë jush mund të flasë Spanjisht, ndërkohë kufjet do të bëjnë përkthimin.

Platforma operon në 40 gjuhë të ndryshme.

Kufjet Pixel mund të përdoren edhe në iPhone, por përkthimi mundësohet vetëm në telefonat Pixel.

Kufjet lidhen me Bluetooth me telefonin tuaj dhe çmimi i tyre është 159 dollarë.

Kufjet Pixel do të dalin në shitje në muajin nëntor dhe do të jenë dhurata më e bukur që mund të merrni për festat e fundvitit.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0