KSwallet.net, startup-i për transaksionet e vogla në monedhë dixhitale

KSwallet.net, startup-i për transaksionet e vogla në monedhë dixhitale


Problemi kryesor për adoptimin e monedhave dixhitale në jetën reale është koha e konfirmimit të një transaksioni dhe tarifa që paguhet në atë transaksion. Për këtë po punon KSwallet.net. KSwallet.net është shërbimi plotësisht i decentralizuar për mikrotransaksione të monedhave dixhitale me tarifë 0%.

Qëllimi i KSwallet është që përmes shërbimeve që ata ofrojnë, të arrihet adoptimi i monedhave dixhitale në jetën reale si dhe të lehtësohen mikrotransaksionet që bëhen online përmes monedhave dixhitale. Përmes këtyre shërbimeve transaksionet konfirmohen brenda 0.002 sekondave me tarifë 0%, sipas përfaqësuesve të kompanisë. KSwallet ka filluar adoptimin e shërbimeve të tij në shumë shtete dhe po ashtu ka arritur shumë bashkpunime me kompani serioze të huaja.

Lexo: Grante për Start up. Bashkia e Tiranës hap programin për nxitjen e punësimit

Brenda  dy javësh KSwallet ka arritur të grumbullojë rreth 6.000 përdorues, mbi 60.000 kërkesa në API, dhe mbi 120.000 transaksione të brendshme. Vlen të theksohet se KSwallet akoma është në fazën BETA, ku po bëhet testimi i të gjitha shërbimeve. Ekipi e KSwallet përbëhet vetëm nga dy persona të cilët janë bashkëthemeluesit, Albian Sadiku dhe Arlind Bajraktari.  Albian Sadiku ka detyren e Back End, ndërsa Arlind Bajraktari kryen detyren Front End. Ky i fundit po ashtu merret edhe monitorimin e serverave.

Ata kanë si synim të grumbullojnë 1000 transaksione në vetëm 0.004 sekonda. Ata mendojnë se  se ky shërbim do t’ju vijë shumë në ndihmë të gjithë përdoruesve të saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0