Kryqi i Kuq lancon aplikacion ndihme per iOS dhe Android - Business Magazine Albania

Kryqi i Kuq lancon aplikacion ndihme per iOS dhe Android


Kryqi i Kuq nisi aplikacionin e pare ndihmes per iOS dhe Android, qe eshte e para nga seria e aplikacioneve qe organizata do te lancoje kete vit.
Ky aplikacion eshte nje burim kryesor ne situatat emergjente. Ju mund te shikoni se cfare te beni nese nje person prane jush ka gjakderdhje, pershembull dhe te ndiqni nje liste me hapa per te percaktuar dhe menaxhuar me mire situaten.

“Ka dimension ne kohe reale per kete. Nese dikush afer meje po mbytet une mund te ndjek dy ose tre hapa te thjeshte”,- tha per Mashable, Jack McMaster, president per pergatitjen dhe shendetin ne Kryqin e Kuq.

Karakteristika te tjera te aplikacioneve mesojne te perbashketat e ndihmes se pare, ofrojne kuice qe testojne njohurite tuaja dhe shperndajne lajme nga Kryqi i Kuq.

Sipas McMaster, ky aplikacion nuk eshte menduar per EMT, mjeke, ndihmesmjeke dhe infermiere, por siguron nje burim te madh per prinderit dhe dadot. Nuk ka nevoje per lidhje me internetin, qe eshte nje nga karakteristikat e dobishme per situatat emergjente. 

“Ne kemi arritur nje paradigem komunikimi te re dhe ndarje informacioni dhe mendojme se do te kemi ndikim te matshem. Pjesa e nderlikuar eshte, nese i sillni informacione njerezve ata te mos i kushtojne vemendje. Formati i librit eshte lene ne raft ne shtepi”,- tha Mcmaster.

Ndersa jane aplikacione te tjera ndihmese ne dispozicion, Kryqi i Kuq pershkon territore te panjohur duke ofruar hapat per perfundimin e detyrave, te cilat me pas ju mund t’i ndani ne rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook.
Kryqi i Kuq do te zbuloje edhe aplikacione per stuhi, termet, tornado dhe permbytje.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0