Kryqi i Kuq lancon aplikacion ndihme per iOS dhe Android


Kryqi i Kuq nisi aplikacionin e pare ndihmes per iOS dhe Android, qe eshte e para nga seria e aplikacioneve qe organizata do te lancoje kete vit.
Ky aplikacion eshte nje burim kryesor ne situatat emergjente. Ju mund te shikoni se cfare te beni nese nje person prane jush ka gjakderdhje, pershembull dhe te ndiqni nje liste me hapa per te percaktuar dhe menaxhuar me mire situaten.

“Ka dimension ne kohe reale per kete. Nese dikush afer meje po mbytet une mund te ndjek dy ose tre hapa te thjeshte”,- tha per Mashable, Jack McMaster, president per pergatitjen dhe shendetin ne Kryqin e Kuq.

Karakteristika te tjera te aplikacioneve mesojne te perbashketat e ndihmes se pare, ofrojne kuice qe testojne njohurite tuaja dhe shperndajne lajme nga Kryqi i Kuq.

Sipas McMaster, ky aplikacion nuk eshte menduar per EMT, mjeke, ndihmesmjeke dhe infermiere, por siguron nje burim te madh per prinderit dhe dadot. Nuk ka nevoje per lidhje me internetin, qe eshte nje nga karakteristikat e dobishme per situatat emergjente. 

“Ne kemi arritur nje paradigem komunikimi te re dhe ndarje informacioni dhe mendojme se do te kemi ndikim te matshem. Pjesa e nderlikuar eshte, nese i sillni informacione njerezve ata te mos i kushtojne vemendje. Formati i librit eshte lene ne raft ne shtepi”,- tha Mcmaster.

Ndersa jane aplikacione te tjera ndihmese ne dispozicion, Kryqi i Kuq pershkon territore te panjohur duke ofruar hapat per perfundimin e detyrave, te cilat me pas ju mund t’i ndani ne rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook.
Kryqi i Kuq do te zbuloje edhe aplikacione per stuhi, termet, tornado dhe permbytje.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale