Kriptomonedhat drejt rënies, Bitcoin bie në 6000 dollarë - Business Magazine Albania

Kriptomonedhat drejt rënies, Bitcoin bie në 6000 dollarë


Bitcoin ra mëngjesin e sotëm në 6,000 dollarë për herë të parë që nga mesi i Nëntorit.

Hussein Sayed, strateg i tregut në FXTM, tha: “Monedha dixhitale më e famshme ka rënë 69% nga rekordi i Dhjetorit dhe pothuajse 56% nga fillimi i vitit.

Ethereum, litecoin, bitcoin cash dhe ripple gjithashtu shënuan humbje në përqindje me dy shifra herët në mëngjes. Ethereum shkoi poshtë 18% për një moment.

Por tregu i kriptomonedhave po krijon terren menjëherë pas orës 10.00 të mëngjesit GTM (5.00 të mëngjesit në ET), duke i hedhur poshtë humbjet.

Ja tabela e rezultateve:

Nga një kulm prej 830 miliardë dollarë në fillim të Janarit, tregu botëror i kriptovalutave është ulur në 285 miliardë dollarë, sipas ofruesit të të dhënave CoinMarketCap.com.

Komentuesit kanë fajësuar frikën ndaj rregullatorëve, interesin ftohës nga Azia dhe frikën mbi rolin që po luan kriptomonedha Tether në tregun e bitcoin. Bankat janë gjithashtu duke u ndalur mbi klientët që blejnë kriptomonedha me kartat e tyre të kreditit.

Miles Eakers, analisti në biznesin e këmbimit valutor, Centtrip, tha në një e-mail ditën e Hënë: “Qeveritë anembanë globit vazhdojnë të shtypin investitorët që spekulojnë për kriptovalutat, me Bankën Popullore të Kinës duke deklaruar se do të rritin masat për të hequr çdo platformë në tokë ose në det të hapur që lidhet me tregtinë virtuale të monedhave ose ICO, ‘për të parandaluar rreziqet financiare’.”

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0