Krijohet roboti që zbulon kancerin e mushkërive


Auris Health ka zhvilluar një sistem robotik për të identifikuar kancerin në mushkëritë e pacientëve dhe ky është vetëm fillimi.

Endoskopitë që veprojnë në një aparat të gjatë, pasi futen në rrugët e frymëmarrjes, manipulohen brenda trupit të pacientit. Bashkëthemeluesi Fred Moll dhe ekipi i tij në Redwood City kaloi gjashtë vjet në ndërtimin e Platformës Monarch, një sistem robotik që ndihmon mjekët të shikojnë sa më mirë mushkëritë tuaja. Në mars, Auris fitoi hapësirën e FDA për ta përdorur atë për dedektimin e kancerit të mushkërive, i cili vret 1.7 milionë njerëz në mbarë botën çdo vit. Ky dedektim mjekësor mund të përfshijë gjithashtu edhe organe të tjera.

Lexoni: Teknologjia një ndihmë e madhe për zbulimin e kancerit

  • 500 milionë dollarë: Financimi që Auris ka marrë që nga themelimi i saj në vitin 2009
  • $ 500 mijë: Çmimi i parashikuar i një sistemi Monarch Platform (që mund të tingëllojë i shtrenjtë, por është më pak se çmimi mesatar prej 1.5 milionë dollarësh i gjeneratës aktuale të robotëve kirurgjikë)
  • 18%: norma e mbijetesës pesëvjeçare për ata me kancer të mushkërive, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit

Procedura

Bronkodoskopi i lakueshëm, i cili përmban një aparat të vogël, navigon në tubat e ngushtë të mushkrive të një pacienti. Kur arrin në vendin e dëshiruar, një gjilpërë kap një mostër të indeve. Auris si fillim dedekton kancerin e mushkrive, më pas bronkoskopi mund të zhvendoset në kamerat e tjera që përdoren për të kërkuar një sërë sëmundjesh. Startup-i ka kryer tashmë testet për gastrologjinë dhe urologjinë.

Në ekran udhëzohet stafi i infermierisë përmes konfigurimit, ndërsa në një ekran të veçantë, mjeku shikon brenda mushkërive të pacientit dhe një hartë 3-D që regjistron vendndodhjen e instrumentit. Kompania shpreson që Monarch do të përdoret jo vetëm për diagnostikim, por edhe për trajtim gjithashtu. Në fund të fundit, e gjithë procedura mund të jetë e automatizuar.

burimi: inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale