Koshi robot qe kap plehrat ne ajer (VIDEO)


Te besh nje kosh levizes ne nje kosh normal, per te hedhur nje top ose ndonje mbeturine qe perton ta hedhesh, eshte nje fushe qe te sjell gjithmone kenaqesi.

Fale ketij objekti konceptual mesa duket i sponsorizuar nga marka e famshme e karameleve doli ne Japoni si prototip. Video tregon si eshte ndertuar dhe si funksionon, eshte nje kosh plehrash qe shikon objektin qe eshte gati per tu hedhur, duke levizur per ta marre ate brenda vetes.

Do te kete aplikacione te dobishme dhe praktike. Eshte nje mjet ideal per ata qe rrine ore dhe ore dhe shkruajne sic jane shkrimtaret ose dhe per dembelet qe pertojne te shkojne deri tek koshi dhe nuk mendojne ku i hedhin mbeturinat.

Ose edhe per ata qe adhurojne basketbollin nga zyra, do te praktikonte sportin duke mbajtur zyren paster dhe ne rregull, ne te njejten kohe te beje kosh me mberurinat. Ky kosh eshte i pajisur me nje sistem rrotash dhe nga nje motor elektrik qe mundesohet nga nje pakete baterish qe e ben te levize shpej ne te gjitha drejtimet.

Ajo leviz shpejt qe te kape cdo te hedhur. Si ia ben koshi qe di si te levize? Perdor sensorin 3D te Kinect te Xbox te Microsoft qe ben harte te dhomes dhe hapesires duke krijuar nje model tredimensional.

Sapo objekti i cfaredoshem te hidhet, videokamera llogarit shpejtesine dhe trajektoren dhe i dergon informacionet koshit qe direkt sistemon rrotat dhe leviz sakte dhe ne cast. Eshte sponsorizuar nga nje kompani prodhuese e njohur karamelesh dhe mundesisht eshte pjese e ndonje fushate publicitare qe bazohet ne fantazi.

Koshi robot mund te hape aplikacione te ndryshme te tjera me praktike te kesaj teknologjie.
Zhvendosja e objektit ne korrenspodence qe po afrohet mund te gjeje vend edhe ne mjedisin industrial, si edhe ne rruge. Imagjinoni nese keto kosha robota do te mblidhnin cdo gje qe fluturon drejt tokes? Po, por kjo do te rrije ne imagjinate per nje kohe te gjate.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale