Koshi robot qe kap plehrat ne ajer (VIDEO) - Business Magazine Albania

Koshi robot qe kap plehrat ne ajer (VIDEO)


Te besh nje kosh levizes ne nje kosh normal, per te hedhur nje top ose ndonje mbeturine qe perton ta hedhesh, eshte nje fushe qe te sjell gjithmone kenaqesi.

Fale ketij objekti konceptual mesa duket i sponsorizuar nga marka e famshme e karameleve doli ne Japoni si prototip. Video tregon si eshte ndertuar dhe si funksionon, eshte nje kosh plehrash qe shikon objektin qe eshte gati per tu hedhur, duke levizur per ta marre ate brenda vetes.

Do te kete aplikacione te dobishme dhe praktike. Eshte nje mjet ideal per ata qe rrine ore dhe ore dhe shkruajne sic jane shkrimtaret ose dhe per dembelet qe pertojne te shkojne deri tek koshi dhe nuk mendojne ku i hedhin mbeturinat.

Ose edhe per ata qe adhurojne basketbollin nga zyra, do te praktikonte sportin duke mbajtur zyren paster dhe ne rregull, ne te njejten kohe te beje kosh me mberurinat. Ky kosh eshte i pajisur me nje sistem rrotash dhe nga nje motor elektrik qe mundesohet nga nje pakete baterish qe e ben te levize shpej ne te gjitha drejtimet.

Ajo leviz shpejt qe te kape cdo te hedhur. Si ia ben koshi qe di si te levize? Perdor sensorin 3D te Kinect te Xbox te Microsoft qe ben harte te dhomes dhe hapesires duke krijuar nje model tredimensional.

Sapo objekti i cfaredoshem te hidhet, videokamera llogarit shpejtesine dhe trajektoren dhe i dergon informacionet koshit qe direkt sistemon rrotat dhe leviz sakte dhe ne cast. Eshte sponsorizuar nga nje kompani prodhuese e njohur karamelesh dhe mundesisht eshte pjese e ndonje fushate publicitare qe bazohet ne fantazi.

Koshi robot mund te hape aplikacione te ndryshme te tjera me praktike te kesaj teknologjie.
Zhvendosja e objektit ne korrenspodence qe po afrohet mund te gjeje vend edhe ne mjedisin industrial, si edhe ne rruge. Imagjinoni nese keto kosha robota do te mblidhnin cdo gje qe fluturon drejt tokes? Po, por kjo do te rrije ne imagjinate per nje kohe te gjate.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0