KONFERENCA 2: SMART START UP TOURISM - Business Magazine Albania

KONFERENCA 2: SMART START UP TOURISM


Shkolla e Mesme Profesionale “Ndre Mjeda” Bushat, Vau Dejës 12-13 Maj 2017

Në kuadër të fillim sezonit turistik veror 2017, tre organizata të shoqërisë civile që operojnë në turizëm, organizojnë më 12 dhe 13 Maj 2017 Konferencën 2: Turizmi në Qarkun Shkodër.

GO2, VIS Albania dhe COSPE organizojnë SMART START UP TOURISM, Konferenca 2 për turizmin në Qarkun Shkodër.

Fokusi kryesor i Konferencës 2 janë nismat e reja të ndërmarra në fushën e turizmit.

Përfshirja dhe angazhimi i të rinjve, sidomos në zonat rurale, është një mundësi që u jepet atyre për të zhvilluar nisma të reja në fushën e turizmit jo vetëm për t’i mbajtur të lidhur me territorin, por edhe për të krijuar mundësi zhvillimi për veten e tyre dhe zonën ku jetojnë.

Përmes kësaj konference krijohet mundësia për të transformuar një ide inovative në një sipërmarrje duke ofruar një asistencë të kualifikuar dhe mundësi trajnimi për idetë fituese.

Rezultatet e dala nga tryezat e fokus-grupeve do të shërbejnë për përgatitjen e një dokumenti (paper), që në terma afatgjatë synon të advokojë dhe të lobojë për politikat vendore dhe qendrore mbi start up-et në nivel qarku.

Qëllimi: Të krijohet rrjet gjithëpërfshirje për të gjitha palët e interesuara në sektorin e turizmit.

Objektivat:

  • Të nxiten të rinjtë për sipërmarrje në sektorin e turizmit;
  • Të nxitet shkëmbimi i produkteve, ideve, kapaciteteve dhe kapitaleve ekzistuese në territor;
  • Të krijohen lehtësi veprimi dhe bashkëpunimi ndërmjet pushtetit vendor dhe aktorëve të tjerë për zhvillimin dhe promovimin e ofertës turistike të rajonit.

konferenca-2-smart-start-tourism-businessmag

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0